Przebarwienia deformacje paznokci

powrót

Paznokcie

Paznokcie ludzkie zbudowane są z twardej keratyny. Ich całkowity odrost zajmuje 4 do 5 miesięcy, w obrębie rąk trwa dwa razy dłużej niż w obrębie stóp. Często są one zwierciadłem naszego ogólnego stanu zdrowia. Ich ewentualne deformacje i przebarwienia mogą być wynikiem zarówno chorób naszego organizmu, jak i ingerencji z zewnątrz. Często jest to obciążenie dziedziczne. Oto kilka przykładów, które pomogą sprawdzić i ocenić stan paznokci Waszych klientów.
Kosmetolog - zabiegi

Przebarwienia

Paznokieć ma możliwość przybrania wszystkich kolorów tęczy. Ich gama rozpoczyna się od jasnych, kremowych, przez żółty, pomarańczowy, niebieski czy zielony, na czarnym skończywszy. Przebarwienia mogą się znajdować pod płytką paznokcia, jak i na jej powierzchni.

Wszystkie odcienie błękitu

Błękitne paznokcie zdradzają generalnie złe krążenie krwi. Można to zlikwidować przez odpowiedni masaż rąk, który pobudzi w nich cyrkulację. Niestety, jest duże prawdopodobieństwo, że po kilku godzinach kolor paznokci powróci do stanu pierwotnego. Czasem zachodzi potrzeba zgłoszenia się do specjalisty i poddania się odpowiedniej kuracji.

Kolor żółty

Zżółknięcie płytki paznokcia to problem większości palaczy. Powoduje to tytoń papierosów. Kolor ten może również jednak dotyczyć paznokci łuszczycowych.

Kolor kremowy

Sygnalizuje on, że nasze paznokcie są cienkie i bardzo delikatne. W takim przypadku należy zrezygnować ze wszystkich metalowych przyborów do manicure'u, szczególnie zaś z niemodnego już wycinania skórek. W przeciwnym wypadku ryzykujemy, że paznokieć pęknie wzdłuż.

Kolory czerwonopomarańczowe

Częste malowanie paznokci, szczególnie ciemnymi lakierami, powoduje, że w pory płytki paznokcia wnikają zawarte w nich barwniki. Aby pozbyć się tych przebarwień, należy zetrzeć delikatnie powierzchnię płytki za pomocą pilnika o bardzo małej ziarnistości. Nie wolno zapominać, że przy każdym malowaniu paznokci należy nałożyć warstwę ochronnej odżywki, która zabezpieczy naturalną warstwę paznokcia przed ingerencją lakieru.

kolory brunatne

Paznokcie, które nabierają brunatnego koloru, trzeba uważnie obserwować, gdyż mogą one zwiastować różne choroby. Może to być oznaka niedoboru witamin, szczególnie witaminy B12. Może też sygnalizować infekcję bakteryjną lub początki grzybicy. Brunatne paznokcie to często utrapienie fryzjerek, które mają częsty kontakt z produktami do farbowania włosów.

Kolor zielony

Kolor ten towarzyszy najczęściej grzybicy paznokci. 

więcej w Cabines nr 3

Anne Sophie Gamelin
Samy Marouet
publikacje Cabines 3
do góry | powrót