Sieć w salonie

powrót

Marketing

Własna strona firmy w internecie to dzisiaj widok coraz częstszy. Część ludzi traktuje strony www jako przejaw snobizmu, inni twierdzą, że jest to niezbędny element w prowadzeniu własnego biznesu. Z pewnością internet ma wiele zalet, takich jak globalny zasięg oddziaływania czy szybkość reakcji. Z drugiej strony można spotkać wiele uwag krytycznych o jego funkcjonowaniu bądź materiałach tam zamieszczanych. Kto ma rację: sceptycy czy entuzjaści?
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Sieć w salonie

Salon w sieci

Internet jest jednym z tych wynalazków, o których mówi się, że zrewolucjonizowały podejście do prowadzenia interesów. Ale podobnie jak z wieloma innymi innowacjami - internet może stać się albo naszym wielkim sprzymierzeńcem w walce o klienta, albo przysłowiowym gwoździem do trumny dla naszego biznesu.

Jedno jest pewne: wszystkie statystyki pokazują, że dzisiaj już nawet sceptycznie nastawieni wobec nowinek technicznych ludzie jednoznacznie stwierdzają, że posiadanie przez firmę własnej strony www wskazuje nie tylko na jej prestiż, ale jest jednym z niezbędnych, a przy okazji tańszych sposobów promowania swojej działalności. W zasadzie więc nie powinniśmy nawet pytać, czy warto mieć swoją stronę, ale co robić, aby była ona skutecznym środkiem pozyskiwania nowych klientów i utrzymywania kontaktu z dotychczasowymi. Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Z pewnością na początku warto odwiedzić strony pokrewnych branżowo firm. I to nie po to, aby bezkrytycznie je naśladować, ale aby poszukać ciekawych rozwiązań, a przede wszystkim przejrzeć ich treść merytoryczną: co możemy na tych stronach znaleźć.

Chodzi generalnie o to, aby nie wyważać otwartych już wcześniej drzwi i nie popełniać błędów, które ktoś już przed nami przerobił na własnej skórze i portfelu.

Pokrewne branżowo strony www mogą być inspiracją, ale pamiętajmy, że najlepsze i najbardziej doceniane przez potencjalnych odwiedzających są nasze własne oryginalne pomysły. Z nimi też wiązać się będą tak zwane pionierskie wygrane, czyli to, na co zasługuje się i na czym zarabia się tylko wówczas, gdy jest się pierwszym na rynku.

Co na stronie: grafika czy technika?

Wygląd strony to jedna strona medalu, ale powinniśmy się skupić także na tym, co najbardziej istotnego dla naszej firmy na tej stronie ma się znaleźć.

Już w momencie, w którym nie wspominamy jeszcze o zawartości merytorycznej strony, dochodzi często do konfliktu pomiędzy dwiema osobami ją budującymi: pomiędzy grafikiem projektującym, dla którego istotny będzie wygląd graficzny strony i jej atrakcyjność wizualna dla potencjalnego odwiedzającego stronę, a wykonawcą technicznym, dla którego najistotniejsze będzie to, aby strona szybko się ładowała - nie była zbyt obciążona graficznie. Pomiędzy tymi dwiema tendencjami trzeba znaleźć złoty środek. Pamiętajmy, że bardzo rozbudowana graficznie strona faktycznie może długo się ładować (czyli wyświetlać w całości na ekranie monitora), co szczególnie w przypadku korzystania z łącza modemowego naraża naszego gościa na duży wysiłek: cierpliwości i portfela. Z kolei strona bardzo uboga w elementy graficzne powoduje wrażenie prostactwa - można więc rozwiązać ten węzeł gordyjski, tworząc eleganckie, wyszukane w formie, ale nie przeładowane „bajerami“ strony www. Profesjonaliści wiedzą bardzo dobrze w takich momentach, co macie Państwo na myśli, mówiąc: oczekuję eleganckiej i szybko chodzącej strony, bez zbędnych gadżetów, ale z klasą. Kosmetyka to dział, który już z założenia powinien przemawiać do nas czystością i estetyką.

Do kogo i po co?

Przed stworzeniem swojej własnej strony powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Pierwsze i najistotniejsze: Jaki jest najważniejszy cel tworzenia i utrzymywania własnej strony w internecie? Czy głównym celem będzie bezpośrednie pozyskanie nowych klientów, udostępnienie informacji partnerom handlowym, promocja towarów czy usług, sprzedaż towarów bezpośrednio z internetu (tzw. sklepy internetowe) czy może wyłącznie podniesienie prestiżu firmy poprzez posiadanie własnej widniejącej na naszej wizytówce strony?

Do drugiej grupy pytań należy następujące: Do kogo ma trafić nasza strona? Od tego bowiem zależy jej charakter, ale także dbałość o rejestrację w odpowiednich wyszukiwarkach internetowych za pomocą tzw. słów kluczowych, po których będą nas wyszukiwać odwiedzający. Ważne jest, aby zachować jednolity przekaz wizerunku naszego salonu. Jeżeli więc jesteśmy nastawieni na zamożną grupę pracujących bizneswomen w przedziale wiekowym 30-55 i do tej grupy głównie kierujemy swoje reklamy, to ten wizerunek musi znaleźć odzwierciedlenie na naszej stronie. Musi ona być zharmonizowana z naszymi kolorami firmowymi i preferowanym przez nas stylem działania. W takim przypadku śmiesznie by było, gdyby nasza strona posiadała np. wyłącznie informacje o promocjach dla nastolatek i utrzymana była w nowoczesnym fosforyzującym kolorze różowym. Nastąpi oczywisty dysonans pomiędzy rzeczywistością a odzwierciedleniem tego w internecie. Musimy więc zdecydować ponadto, czy z naszą stroną chcemy dotrzeć do jak najszerszej grupy osób niezależnie od wieku, płci, miejsca zamieszkania, czy np. tylko do wybranego segmentu klientów, czy może zamierzamy dzięki naszej stronie przede wszystkim kontaktować się i zawierać informacje dla naszych partnerów handlowych.

Trzecią istotną grupą zagadnień jest szukanie odpowiedzi na to, na co w głównej mierze chcemy położyć nacisk, budując własną stronę www. Możemy koncentrować się ma przedstawieniu naszej oferty, na sprzedaży naszego towaru bezpośrednio z sieci lub po prostu na utrwalaniu dobrego wizerunku naszej firmy.

więcej w Cabines nr 3

Grzegorz Rippel
publikacje Cabines 3
do góry | powrót