Witaminy młodości

powrót

Dietetyka

Kompleksowe podejście do pielęgnacji skóry: suplementacja, kosmetyki, dieta
Biotechnologia
Witaminy młodości

Wobecnych czasach właściwa i kompleksowa pielęgnacja skóry jest koniecznością. Z roku na rok nasila się negatywny wpływ różnych czynników środowiskowych (promieniowanie UV, zanieczyszczenia) na organizm człowieka, a przede wszystkim na jego powłokę zewnętrzną, czyli skórę. W ciągu całego życia ulega ona zmianom związanym z procesem starzenia się. Głównymi sprawcami uszkodzeń komórek w przypadku starzenia zewnątrzpochodnego są wolne rodniki, a jedynym sposobem walki z wolnymi rodnikami jest stałe dostarczanie skórze odpowiedniej dawki witamin, poprzez właściwy dobór kosmetyków, odpowiednią dietę i tzw. suplementację. Niepodważalną pozycję w minimalizowaniu skutków starzenia się skóry zdobyły sobie witaminy A i E, które w sposób szczególny chronią i regenerują skórę.

Stała suplementacja

Jak spowodować, aby działanie biologiczne witamin A i E w skórze było jak najdłuższe? Wspomniane witaminy ulegają szybkiemu metabolizmowi i przechodzą do układu krążenia. Na szczególne podkreślenie w tym aspekcie zasługuje nowa strategia tzw. stałej suplementacji - równoczesnego stosowania witaminy A i E w formie preparatu kosmetycznego i w formie preparatu doustnego. Witaminy zawarte w obu preparatach docierają do skóry, ale na dwa sposoby - w wyniku transportu przez naskórek i poprzez naczynia krwionośne. Przy odpowiednim doborze stężeń substancji czynnych w preparacie zewnętrznym i doustnym istnieje możliwość uzyskania przedłużonego ich działania w naskórku i tkance łącznej skóry. Postępowanie to może mieć szczególne znaczenie w przypadkach, w których dochodzi do zaburzeń czynności naskórka, np. u osób ze skórą wrażliwą oraz w przypadkach podrażnień skóry. W sytuacjach tych byłoby możliwe ograniczenie częstotliwości stosowania preparatów zewnętrznych i zmniejszenie w nich stężenia substancji biologicznie czynnych posiadających właściwości drażniące, do których należą m.in. pochodne witaminy A. Ponadto systemowe (doustne) podawanie witaminy A i E może mieć duże znaczenie w ochronie całego organizmu, zwłaszcza u osób narażonych na stresy, palących papierosy lub przebywających w środowisku zanieczyszczonym.

Stosownie do potrzeb

Suplementacja to stosunkowo prosta, nie wymagająca wysiłku metoda dbania o kondycję skóry. Wymaga jednak określenia, jakie dawki witamin mogą i powinny być w sposób długotrwały suplementowane. Zapotrzebowanie zależy od stanu skóry. Innych dawek witamin wymaga codzienna pielęgnacja cery zdrowej, poddawanej umiarkowanemu działaniu czynników środowiskowych, a innych - skóra starsza, o osłabionych mechanizmach ochronnych i mniejszej zdolności regeneracyjnej. Optymalne do codziennej suplementacji kompozycje witamin A i E zawiera Capivit A+E, który dostępny jest w dwóch wersjach idealnie dopasowanych do różnych wymagań skóry. Capivit A+E mite - z mniejszą zawartością witaminy E (50 mg) - przeznaczony jest dla osób młodszych, a Capivit A+E forte - z większą zawartością witaminy E (150 mg) - dla osób w średnim wieku i starszych, które wymagają zwiększonej dawki witaminy E dla zapewnienia odpowiedniej ochrony skórze.

Capivit A+E jest lekiem zawierającym witaminy w dawkach zalecanych do codziennej suplementacji. Dawki tej wielkości są wykorzystywane do procesów metabolicznych, wobec czego nie są magazynowane w organizmie i mogą być zażywane długotrwale.

Zaletą Capivitu - poza odpowiednio dobraną kompozycją witamin A i E - jest również jego doskonała wchłanialność. Witaminy A i E rozpuszczają się w tłuszczach, dlatego kapsułki Capivit A+E zawierają olej arachidowy zapewniający prawidłowe wchłanianie witamin z przewodu pokarmowego. W porównaniu z innymi formami, jak np. tabletki czy drażetki, kapsułki Capivit A+E - poprzez obecność oleju arachidowego we wsadzie kapsułki - uważane są za formę o najwyższej biodostępności.

Michał Domański
publikacje Cabines 2
do góry | powrót