Pomóc naturze

powrót

Paznokcie

Coraz więcej kobiet, w różnym wieku i z różnych warstw społecznych, troskę o swoje dłonie powierza profesjonaliście. Rynek już jest ogromny i stale się rozwija, manicure staje się niemal usługą „pierwszej potrzeby“ - podobnie jak wizyta u fryzjera.
Biotechnologia
Pomóc naturze

Ten trend otwiera przed profesjonalnymi kosmetyczkami zupełnie nowe możliwości, jeżeli chodzi o rozszerzenie oferty. Światowy rynek protetyki paznokciowej przeżywa prawdziwy rozkwit i wróży mu się wspaniałą przyszłość. Świadczy o tym rosnąca ilość zakładów i salonów, w których wykonywane są usługi związane z paznokciami.

Obecnie stosowane są trzy główne metody nakładania sztucznych paznokci, chodzi tu o żywicę (akryl), żel UV i włókno szklane, zwane inaczej fiberglass. Wszystkie te metody są trwałe i niezawodne, pozwalają otrzymać bardzo naturalny i trwały efekt. Każda z nich posiada swoje zalety i wady, ale z reguły kosmetyczki przywiązane są wyłącznie do jednej lub dwóch. Czy słusznie? Chyba jednak nie. Jak podkreśla większość profesjonalistów, tylko opanowanie wszystkich trzech technik pozwala na idealne dobranie usługi do potrzeb klientki. Przed wykonaniem tipsów specjalistka musi wziąć pod uwagę długość i kształt naturalnych paznokci, a także zawód, jaki wykonuje klientka. Czynniki te powinny wskazać jej technikę, jaką należy w danym przypadku zastosować, gdyż każda z nich przeznaczona jest do odpowiednich warunków. Umiejętność odpowiedniego doboru metody oznacza doskonałe zaspokojenie potrzeb klientki.

W tym artykule przedstawimy pokrótce każdą z tych metod i jej zastosowanie.

Akryl

Jest to pierwsza metoda stosowana przez specjalistów. Polecana jest przede wszystkim osobom, które mają w bardzo dużym stopniu poobgryzane, zniekształcone paznokcie. Jeśli zdeformowana jest płytka paznokcia, przy pomocy tipsów i żywicy można jej z powrotem nadać naturalnie wypukłą formę. Efekt będzie trwały, otrzymamy wrażenie naturalności. Nieco widoczny odrost wymaga uzupełniania średnio co 3-4 tygodnie. Żywica używana bez dodatków wzmacnia płytkę paznokcia, powoduje zrastanie pęknięć i wydłuża okres trzymania się lakieru do paznokci. Zalecana na giętkie i pozbawione blasku paznokcie, doskonale przylega i pozwala klientce na posiadanie naturalnie wyglądających, twardych i pięknie pomalowanych paznokci przez cały rok. Żywica jest materiałem, z którym pracuje się bardzo delikatnie, nauka tej metody jest dość trudna. Przede wszystkim wymaga ona wprawy i szybkości działania. Metoda daje bardzo trwały efekt i paznokcie przedłużane w ten sposób są stosunkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego można ją polecać klientkom, których paznokcie podczas wykonywania codziennych obowiązków są szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Przeciwnicy metody akrylowej zwracają uwagę na fakt, że w dłuższej perspektywie może ona doprowadzić do zniszczenia naturalnej płytki paznokcia.

Żel UV

Technika dość młoda i coraz bardziej popularna, pozwala wydłużyć zbyt krótkie paznokcie. Żel nakłada się specjalnym pędzelkiem i utwardza przy pomocy lampy UV. Rezultat jest wyjątkowo naturalny, bardzo trwały, a odrosty niemal zupełnie niewidoczne. Uzupełniać należy je według uznania klientki 3-6 tygodni po nałożeniu.

Klientkom, które nie chcą przedłużać paznokci tipsami, możemy zaproponować zastosowanie jednej warstwy żelu (najlepiej wzbogaconego w wapń) na naturalny paznokieć. Pozwoli to czasowo utwardzić paznokieć i wydłużyć czas trzymania się lakieru. Uzupełniać należy co 2-4 tygodnie. Zaletą metody żelowej jest stosunkowa łatwość jej opanowania i wykonania. Żel daje również bardziej „naturalny“ efekt niż żywica i uchodzi za mniej inwazyjny. Z drugiej strony - efekt jest dużo mniej trwały, więc metody tej nie powinno się polecać klientkom, których paznokcie narażone są na częste uszkodzenia.

więcej w Cabines nr 2

Anne Sophie Gamelin
Dominique Torres
publikacje Cabines 2
do góry | powrót