Szkolenia

powrót

Marketing

Czego Jaś się nie nauczy... tego nauczy się później - czyli rzecz o podnoszeniu kwalifikacji
Kosmetolog - zabiegi
Szkolenia

Szkolenia, ciągłe podnoszenie kwalifikacji to jeden z najważniejszych elementów działania profesjonalnej firmy. Jest to szczególnie istotne w branży kosmetycznej, gdzie fachowa wiedza to najważniejszy kapitał. W czasach tak szybkiego rozwoju, myśląc poważnie o swoim biznesie, nie można się łudzić, że wiedza nabyta w czasie zajęć szkolnych będzie zawsze aktualna. Postęp w dziedzinie medycyny i kosmetologii jest tak dynamiczny, że uczestniczenie w szkoleniach i bycie „na czasie“ jest już w zasadzie koniecznością, nie tylko aby rozwijać biznes, ale aby móc w ogóle funkcjonować. Szkolenia należy więc traktować jako inwestycje. Tym bardziej istotne jest staranne wybranie tych propozycji szkoleniowych, które w przyszłości będą procentować. Oto kilka rad - czym się kierować przy wyborze szkolenia.

Szkolenie na miękko czy na twardo?

Szkolenia możemy zasadniczo podzielić na twarde i miękkie. Jest to dość umowny podział i nie chodzi tu bynajmniej o twardość krzeseł, na jakich siedzą uczestnicy. Twarde to szkolenia z zakresu jakiejś konkretnej dziedziny (np. zmiany w przepisach prawnych czy finansowych, ale także obsługa nowych urządzeń czy nauka technik kosmetycznych). Z kolei szkolenia z postaw i umiejętności przydatnych na konkretnym stanowisku określane są mianem miękkich. Na tego typu szkoleniach w zależności od ofert można doskonalić swoje zdolności przywódcze, uczyć się, jak motywować personel, jak prowadzić rozmowy handlowe czy negocjacje. Można łatwo zauważyć, że dla prowadzących własny salon kosmetyczny przydatne będą zarówno szkolenia twarde (właśnie z zakresu nowych technologii kosmetycznych, wiedzy naukowej przydatnej w kosmetologii itd.), jak i miękkie, zwłaszcza te, które dotyczą budowania relacji z klientami czy - generalnie - prowadzenia działań marketingowych swojego salonu lub organizacji czasu pracy i zadań.

Cele, potrzeby, możliwości

Zanim zdecydujemy, jakie szkolenie nas interesuje, powinniśmy nazwać swoje potrzeby i ocenić możliwości. Przede wszystkim musimy się zastanowić, co stanowi słaby punkt w naszej firmie. Czy jest to obsługa klienta, kwestie promocji czy może fachowa wiedza personelu? Przy rozpoznaniu słabych punktów pamiętajmy o dwóch sprawach. Po pierwsze - starajmy się być obiektywni. Po drugie - nawet jeżeli jest dobrze, to nie znaczy, że nie może być lepiej.

Kiedy już wiemy, czego chcemy się nauczyć, pora na ocenę możliwości - ile pieniędzy chcemy zainwestować i ile czasu poświęcić. Czy szkolić się będzie tylko właściciel, czy cały personel, czy tylko wybrana część personelu. Kiedy mamy już odpowiedzi na te pytania, możemy przystąpić do przeglądania ofert firm organizujących szkolenia.

Na co zwracać uwagę

Jest kilka czynników, na które musimy zwrócić uwagę, planując zainwestowanie naszych pieniędzy w szkolenie. Przede wszystkim temat szkolenia i zakres materiału, jaki ma być zaprezentowany. Im więcej informacji otrzymamy od organizatora i im bardziej szczegółowe one będą - tym lepiej będziemy w stanie ocenić, co nam się oferuje. Jeżeli organizator przekonuje nas, żeby wydać np. 1300 zł od osoby za dwudniowy kurs „marketingu dla wszystkich“, po którym będziemy doskonałymi marketingowcami z certyfikatem, to zastanówmy się poważnie, czy potrzebny jest nam tzw. papier, czy konkretna wiedza, za którą musimy słono zapłacić. Bądźmy ostrożni wobec kursów gwarantujących rozwiązania bliskie cudotwórstwu, typu: „W dwa dni staniesz się mistrzem marketingu“. Może nawet będzie to prowadzone przez fachowców, ale mówiąc wprost: w ciągu dwóch dni nie da się tego zrobić. Wybierajmy kursy bardziej szczegółowe, konkretnie dopasowane do naszych potrzeb.

Zwróćmy uwagę na to, kto organizuje szkolenie. Bardzo często bowiem za kusząco i profesjonalnie brzmiącymi nazwami (typu „Akademia X“, „Instytut Y“) nie idą faktycznie profesjonalizm i chęć przekazania wiedzy, lecz jedynie apetyt na nasze pieniądze. Z drugiej strony trzeba mieć świadomość, że firmy szkoleniowe posiadające renomę organizują szkolenia, które są dość kosztowne. Tymczasem faktycznie funkcjonuje wiele małych firm szkoleniowych, które posiadają naprawdę duży potencjał, a zarazem są w stanie zaoferować szkolenia za znacznie mniejsze kwoty. Bardzo często takie firmy są zakładane przez byłych pracowników renomowanych dużych firm szkoleniowych, którzy postanowili przejść „na swoje“. I takich firm warto szukać, bowiem gwarantują dobry poziom usługi za znośne pieniądze.

Bardzo ważne jest to, kto będzie prowadził szkolenie, jakie ma ku temu kwalifikacje i kompetencje. Planując uczestnictwo w szkoleniu, zapytajmy, kto będzie nas zaznajamiał z tajnikami wiedzy i jakie ma w tym zakresie doświadczenie. Koniecznie zwróćmy uwagę na formę szkolenia i liczbę uczestników. Jest to jeden z głównych czynników wpływających na jego cenę oraz skuteczność. Jeżeli szkolenie ma formę wykładu, to z pewnością będzie w nim uczestniczyć więcej osób niż w trakcie np. warsztatów, które mają nauczyć uczestników konkretnych reakcji na określone sytuacje. Takie warsztaty są też droższe, chociażby z powodu wykorzystywania innych technik (np. praca z kamerą) i pracy w małej grupie.

Duże znaczenie ma miejsce i czas, jakie zostały przewidziane na szkolenie. Czy jest to weekend czy też dzień roboczy? Czy godziny zajęć zostały tak zaplanowane, żeby bezproblemowo dotrzeć na miejsce i o rozsądnej porze wrócić? Czy może jest to szkolenie dwudniowe? Jeżeli tak, to czy organizator pomaga w znalezieniu noclegu po rozsądnych kosztach?

więcej w Cabines nr 2

Grzegorz Rippel
publikacje Cabines 2
do góry | powrót