Gdy skóra traci ochronę

powrót

Dossier

Skóra, która niczego nie toleruje, reaguje na najmniejszą zmianę klimatyczną i każdy zbyt agresywny produkt, która stale jest napięta, lekko podrażniona, swędzi, ciągnie, szczypie, czerwieni się - to skóra wrażliwa. Jest podatna na wszelkiezmiany, dlatego należy obchodzić się z nią delikatnie i traktować ją łagodnie; wymaga szczególnych zabiegów, przystosowanych do jej nadmiernej zdolności reakcji.
Biotechnologia
Gdy skóra traci ochronę

Co to jest skóra wrażliwa?

Co to jest skóra wrażliwa? Termin ten jest używany w sposób bardzo ogólny, spróbujmy go zatem nieco sprecyzować. Wrażliwa skóra ma osłabioną barierę obronną i odpornościową. Wrażliwa może być każda skóra: sucha, tłusta czy mieszana. Skóra wrażliwa, nadreaktywna, z uszkodzoną barierą naskórka, reaguje w wyolbrzymiony sposób na wewnętrzne i zewnętrzne czynniki, w tym także pochodzenia emocjonalnego lub psychicznego (mamy wtedy do czynienia z objawami stresowymi). To delikatna skóra, którą podrażnić może właściwie wszystko.

Nadwrażliwość dotyczy najczęściej skóry cienkiej lub bardzo suchej, łuszczącej się, zaczerwienionej, skóry atopowej z przebytą egzemą, skóry ze zmianami o charakterze trądziku różowatego lub uszkodzonej promieniami UV i wpływami klimatycznymi, także skóry tłustej łojotokowej w przypadku zbyt agresywnego potraktowania.

Objawy bywają różne. W przypadku skóry wrażliwej mamy do czynienia z uczuciem swędzenia, napięcia, szczypania, nagrzania, pieczenia. Te nieprzyjemne doznania wzmocnione są niemal ciągłym brakiem komfortu skóry. Obiektywne symptomy skóry wrażliwej mają różną intensywność: zaczerwienienia, rozlane rumieńce, trądzik różowaty, rumień, suchość, łuszczenie się, liszaje, małe krosty, grudki, pęcherzyki.

Ta silna zdolność reakcji bierze się z nadwrażliwości czułych zakończeń nerwowych obecnych w skórze. Uwalniają one neuroprzekaźniki odpowiedzialne za uczucie dyskomfortu i drażliwości. Bariera wodno-tłuszczowa jest niewystarczająca, a mikrocyrkulacja zakłócona. Uszkodzony naskórek staje się wrażliwy i przy każdym działaniu szkodliwych czynników zewnętrznych i wewnętrznych jego funkcja ochronna staje się coraz bardziej osłabiona. Próg tolerancji skóry zostaje obniżony.

Należy jednak uważać, aby nie mylić skóry alergicznej ze skórą wrażliwą. Alergiczne zmiany skórne mogą mieć charakter chorób atopowych. Towarzyszy im często wyprysk kontaktowy. Skóra może mieć genetyczne uwarunkowania do alergii. Skóra wrażliwa lub silnie podrażniona może okazywać nietolerancję, ale nie ma możliwości udowodnienia alergii poprzez testy skórne.

Czynniki odpowiedzialne za wrażliwość skórną

Możemy sklasyfikować czynniki wrażliwości skórnej w dwóch kategoriach. Są to czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Skóra może reagować na jeden lub wiele z tych elementów.

Czynniki wewnętrzne

Są to przede wszystkim elementy dziedziczne, na przykład trądzik różowaty. Grubość skóry czy jej delikatność zależy w dużym stopniu od naszych genów.

Ważną rolę odgrywają wewnętrzne zakłócenia: zmęczenie, stres, niepokój, choroby i zaburzenia hormonalne. Mają one bezpośredni wpływ na stan skóry. Bardzo często znajdujemy zresztą ten typ skóry u kobiet nerwowych, zestresowanych lub reagujących zbyt emocjonalnie (czerwienią się pod wpływem najmniejszej emocji).

więcej w Cabines nr 1

Anne Sophie Gamelin
publikacje Cabines 1
do góry | powrót