Rzeźbienie sylwetki poprzez liposukcję

powrót

Chirurgia estetyczna

Terminem liposukcja czy lipoaspiracja nazwano zabieg chirurgiczny polegający na odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej z miejsc, w których nagromadziło się jej zbyt dużo.
rejuvi cosmetics
Rzeźbienie sylwetki poprzez liposukcję

Termin liposculpture, czyli „rzeźbienie w tłuszczu“, wymyślony został przez sławnego chirurga z Paryża profesora P. Fourniera. Ta nazwa najbardziej odpowiada charakterowi tego zabiegu, ponieważ pozwala on na redukcję niektórych wypukłości tłuszczowych, na rzeźbienie ciała poprzez wysubtelnienie talii, kolana lub akcentowanie pochyłości piersi. Metodą rzeźbienia jest przeniesienie własnej tkanki tłuszczowej z miejsc, gdzie było jej za dużo, w inne miejsce na ciele. W ten sposób można wypełnić zmarszczki lub zwiotczałe policzki.

Pierwszy zabieg został zaplanowany i zrealizowany w 1976 roku, prawie w tym samym czasie, przez Y.-G. Illouza i G. Fischera. Dr Y.- G. Illouz miał sprytny pomysł, aby wydobyć podskórny tłuszcz, wprowadzając przez malutkie nacięcia przedziurawioną rurkę połączoną z aparatem odsysającym.

Dlaczego liposukcja?

Liposukcja jest najczęściej wykonywanym zabiegiem chirurgii estetycznej na świecie. W XVIII wieku kobiety miały być blade i zaokrąglone. Tak też inspirowały wielkich malarzy tamtej epoki: synonimem kobiecości były obfite kształty i blada cera.

Dzisiaj kryteria piękna całkowicie się zmieniły; obecny wzór przedstawiany jest przez bardzo chudą modelkę o prawie męskich kształtach. Piękne jest to, co jest bardzo szczupłe. Dziewczyny z pierwszych stron magazynów mody wyglądają, jakby całymi dniami się głodziły i żyły powietrzem. Kobiety, które nigdy nie są do końca zadowolone ze swojej figury, za wszelką cenę chcą wyglądać jak te modelki lub chociaż zbliżyć się do swojego ideału. Stąd tak duże zainteresowanie tym zabiegiem, który często jest mylony z leczeniem otyłości.

Liposukcja pozwala w niemal doskonały sposób kształtować podskórną tkankę tłuszczową zlokalizowaną w takich miejscach ciała jak: brzuch, biodra, zewnętrzne i wewnętrzne powierzchnie ud, wewnętrzne powierzchnie kolan, podudzia, pośladki, tzw. bryczesy, rzadziej ramiona. W żadnym przypadku nie chodzi o leczenie otyłości. Liposukcja może być środkiem redukcji masy tłuszczowej w dużym jej nadmiarze bez jej leczenia, ale musi być wspomagana przez zdrowy tryb życia i opiekę specjalistów od otyłości.

Jak?

Liposukcja jest wykonywana poprzez małe nacięcia podskórne (od około 3 do około 4 mm). Wykorzystuje się na przykład naturalne fałdy skórne, by ukryć cięcia. Lekarz stara się, by było ich jak najmniej, mimo że po wygojeniu właściwie stają się niewidoczne.

Odsysanie tłuszczu odbywa się przy użyciu cienkich rureczek - kaniul, wprowadzonych do ciała w miejsce tkanki tłuszczowej i podłączonych do aparatu odsysającego. Zabieg ten może być wykonywany, w zależności od miejsca i ilości odsysanego tłuszczu, w znieczuleniu miejscowym, nadoponowym lub ogólnym. Decyzja dotycząca typu znieczulenia podejmowana jest po konsultacji chirurga i anestezjologa.

więcej w Cabines nr 1

dr Sydney Ohana
publikacje Cabines 1
do góry | powrót