Terapeutyczna rola kosmetyczki

powrót

Psychologia

Kosmetyczka w języku angielskim to beauty therapist. Moim zdaniem to określenie pełniej oddaje sens i charakter naszej pracy. Terapia, jaką stosujemy, oddziałując na wszystkie zmysły, powoduje poprawę samopoczucia. Nasze porady eliminują złe nawyki. Zmienia się sposób myślenia, postrzegania i dbania o siebie. Nasza interwencja dotyczy nie tylko wyglądu zewnętrznego. Poprzez zmianę wizerunku powodujemy przemianę wewnętrzną. Problemy i potrzeby, z jakimi przychodzą nasze klientki, są inne na każdym etapie życia.
rejuvi cosmetics
Terapeutyczna rola kosmetyczki© putilov denis - Fotolia

Problemy nastolatków

Nastolatki mają duży problem z zaakceptowaniem zmian zachodzących w organizmie, zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Trądzik bywa prawdziwą zmorą trapiącą młodych ludzi. Zmiany występują na twarzy, plecach, ramionach, dekolcie. Na skutek niewłaściwej pielęgnacji oraz działania hormonów ich wygląd staje się mało atrakcyjny, a to przecież bardzo ważne dla nastolatka. Dzięki swojej wiedzy możemy przyjść im z pomocą. Przede wszystkim omówić szczegółowo sposób postępowania, polecić właściwe kosmetyki do pielęgnacji domowej i umówić na serię zabiegów. Wyrobienie właściwych nawyków pielęgnacyjnych w tym wieku pomoże klientkom skrócić okres leczenia. W przypadku nastolatków uwagi dotyczące pielęgnacji, zwłaszcza kamuflowania zmian trądzikowych, spowodują dowartościowanie młodego człowieka. Pozbycie się kompleksów związanych z wyglądem jest bardzo istotne dla psychiki nastolatków. Młode klientki na własną rękę wykonują samooczyszczanie i potem mocny makijaż. Niestety, efekt jest odwrotny do zamierzonego. Wprowadzenie korzystnych zmian przekona je, że można atrakcyjnie wyglądać, nawet gdy borykamy się z chorobami skóry. Coraz więcej młodych osób ma problemy z nadwagą lub niedowagą. Wiąże się to z poważniejszymi problemami. Kosmetyczka nie jest psychologiem ani psychiatrą, ale jej pomoc może być bardzo cenna, zwłaszcza kiedy w porę dostrzeże zagrożenie. Czasami wystarczy skierować klientkę do dietetyka i dobrać odpowiednią serię zabiegów w gabinecie. Nie należy jednak lekceważyć pierwszych objawów prowadzących np. do anoreksji. Zbuntowani młodzi ludzie ozdabiają ciało, wybierając miejsca nie zawsze odpowiednie. Czasami są to pochopne decyzje podyktowane chwilą. Nie myślą o tym, że za kilka lat będą poszukiwać pracy i takie ozdoby nie zawsze będą mile widziane przez pracodawcę. Nie ma sensu przekonywanie do odstąpienia od tego zamiaru, ale sugestie o zmianie wielkości i miejsca tych zmian na pewno poskutkują.

Potrzeby kobiet aktywnych

Jako kosmetyczki powinnyśmy zdobyć zaufanie naszych klientek i powoli przekonywać je do wprowadzenia zmian korzystnych dla ich zdrowia i sylwetki. Każda klientka, która odwiedza nasz gabinet, oczekuje tego, natomiast naszym zadaniem jest zapoczątkowanie i przeprowadzenie tego procesu tak, aby spełnił jej wymagania. Czasami dokonanie zadowalających zmian wymaga czasu. Jednak przeprowadzenie serii zabiegów sprawia, że klientki, widząc efekty naszej pracy, stają się bardziej zdyscyplinowane i bardziej dbają o pielęgnację. Wychodząc z gabinetu, czują się zadbane i atrakcyjne. Terapia zaczyna się od pierwszej rozmowy. Przeprowadzenie wywiadu sprawia, że klientka i jej problemy znajdują się w centrum naszej uwagi. Jeżeli w trakcie tej rozmowy udzielimy jej wskazówek dotyczących pielęgnacji i zaproponujemy odpowiedni program działania, na pewno poprawi jej to samopoczucie oraz utwierdzi ją w przekonaniu, że trafiła do profesjonalisty i że dokonała dobrego wyboru. W dzisiejszych czasach atrakcyjny wygląd jest przepustką do lepszego życia. Znalezienie dobrej pracy, partnera itd. w dużej mierze zależy od wrażenia, jakie zrobimy na swoim rozmówcy.

Zadbana, uśmiechnięta kosmetyczka od razu wzbudza zaufanie. Jej wygląd przekonuje klientki, że trafiły w dobre, profesjonalne ręce. Jeżeli zaniedbały się na skutek nadmiaru obowiązków, choroby itp., to nasze życzliwe nastawienie i przekonanie o tym, że zmiana jest możliwa, może spowodować otwarcie się klientki na nowe możliwości. Czasami blokada przed dokonaniem czegoś nowego tkwi w nas.

Zadaniem kosmetyczki jest również obalanie mitów na temat zabiegów. Informacje zamieszczane w popularnej prasie nie zawsze wyczerpują temat, dlatego klientki zwracają się do nas o opinię. Często również zasięgają informacji na temat nowych preparatów. Taka sytuacja jest przez nas jak najbardziej pożądana, ponieważ znamy potrzeby skóry i na tej podstawie możemy dobrać optymalną pielęgnację bez szkody dla cery. Nasze wskazówki są oparte na obserwacji i bardziej trafne niż rady sprzedawcy, który otrzymuje od klientki zaledwie ogólne wskazówki dotyczące potrzeb jej cery.

więcej w Cabines nr 55

Małgorzata Cieślewicz
publikacje Cabines 55
do góry | powrót