Kierunek: naturalniej!

powrót

Kosmetologia

Od lat 70. XX wieku w recepturach kosmetyków triumfy święciły pochodne ropy naftowej i silikony. Dzisiaj, 40 lat później, do łask wracają substancje pochodzenia roślinnego. Po ostatnich skandalach konsumenci zniechęcili się do „chemii” i ten fakt może być jedną z przyczyn powszechnego odwrotu w kierunku naturalnych produktów kosmetycznych. W ogólnej świadomości naturalność jest kojarzona z bezpieczeństwem. Trzeba jednak być ostrożnym i wybierać świadomie, ponieważ w przypadku produktów naturalnych, eko i bio nie wystarczą zapewnienia producentów. Istotna jest też rekomendacja jednej z uznanych organizacji certyfikujący.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Kierunek: naturalniej!

Jak sama nazwa wskazuje, „naturalny” kosmetyk zawiera składniki pochodzące z natury, to znaczy roślinne lub mineralne, a ponadto – o ile to możliwe – pozyskiwane w sposób uwzględniający ochronę środowiska. I tak na przykład roślinne ekstrakty pozyskuje się drogą maceracji, dekokcji, mechanicznego wyciskania olejów, destylacji parą wodną (na przykład w przypadku olejków eterycznych). Surowiec pochodzi często z upraw ekologicznych, bez stosowania sztucznych środków ochrony roślin. Na przykład znana marka Dr.Hauschka stosuje w produkcji rośliny z upraw biodynamicznych, uwzględniających odpowiednie pory prac rolniczych.

oleje i woski mineralne (pochodne ropy naftowej), silikony, sztuczne konserwanty, barwniki i aromaty są zabronione w formułach naturalnych produktów kosmetycznych. Żeby upewnić się o naturalności kosmetyku, najlepiej jest sprawdzić, czy posiada certyfikat. Należy też upewnić się, że certyfikat dotyczy całego kosmetyku, a nie tylko jednego lub kilku jego składników.

Organizacje certyfikujące

Regulacje dotyczące INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) obligują producentów i dystrybutorów kosmetyków do wymieniania na opakowaniu produktów kosmetycznych pełnej listy składników w malejącym porządku zgodnie z ich ilością. Lista ta jest jednak niemal niezrozumiała dla kogoś, kto nie ma pojęcia o kosmetologii. Różnica między kosmetykami bio a tradycyjnymi dla zwykłych konsumentów jest właściwie niezauważalna. Dlatego powstały organizacje certyfikujące.

Lista europejskich organizacji i ich nazwy, jakie można spotkać na etykietach:

  • Ecocert – organizacja francuska, jedna z najstarszych i najbardziej znanych.
  • AB (Agriculture Biologique) – nazwa AB pojawia się na etykietach olejów roślinnych i olejków eterycznych.
  • Cosmebio – organizacja powstała w roku 2002 i współpracująca z Ecocert.
  • Nature & Progrès – stowarzyszenie profesjonalistów i konsumentów. Certyfikowane przez nie produkty są kontrolowane przez niezależny organ – Certipaq.
  • BDIH i Demeter – organizacje niemieckie.
  • Bio Cosmesi AIAB (Associazione Italiana Agricoltura Biologica) – Włochy.
  • Biogarantie – Belgia.
  • Soil Association et Organic Agri- Quality – Wielka Brytania.

Istnieją jeszcze dwie organizacje: NaTrue i Cosmos (Cosmetic Organic Standard).

więcej w Cabines nr 64

tłumaczenie i redakcja:
Dorota Bury
Anne Sophie Gamelin
publikacje Cabines 64
do góry | powrót