Co jest trendy w kosmetyce

powrót

Trendy

Rok 2015 będzie rokiem... No właśnie. Jakie trendy kosmetyczne przed nami? Bo w tej branży, jak w każdej innej, nieustannie pojawia się coś nowego, co przez jakiś czas jest na ustach i w myślach wszystkich, którzy w ten czy inny sposób mają do czynienia z urodą.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Co jest trendy w kosmetyce© vadymvdrobot - Fotolia

Jagody goji, masaż próżniowy, jonoforeza, kwasy AHA i BHA, liposomy – te składniki i zabiegi przez jakiś czas były hitami. Ich gwiazda zgasła, co nie znaczy bynajmniej, że nie były skuteczne. W pogoni za urodą i wieczną młodością zainteresowanie jednym produktem, jednym składnikiem czy jednym urządzeniem nie trwa długo. Pojawiają się nowsze, chyba że badania naukowe odkryją nieznane właściwości znanych metod. Trudno rozstrzygnąć, co zdominuje branżę kosmetyczną w nadchodzącym roku, jest ona bowiem wyjątkowo zróżnicowana. Obok siebie współistnieją rozmaite trendy: moda na kosmetyki naturalne i oparte na nich zabiegi w duchu wellness i spa, zabiegi i produkty wykorzystujące najnowsze technologie, jak fale radiowe czy kosmetyki z nowoczesnymi składnikami, cząstkami nano, liposomami, kompleksami tworzonymi w celu precyzyjnego rozwiązywania określonych problemów estetycznych. Do tego dochodzi większe zbliżenie kosmetyki kolorowej, czyli makijażu i paznokci, oraz fryzjerstwa do świata mody, zaś pielęgnacji skóry bliżej do dermatologii i medycyny estetycznej, które często dostarczają inspiracji kosmetyce czy też rozwiązań „złagodzonych”. Tak było na przykład z kosmetykami „botox-like”, które miały naśladować działanie iniekcji z toksyny botulinowej.

Prognozować można więc tylko na podstawie tego, co podbiło serca konsumentów w roku poprzednim.

Jakość, skuteczność, wiarygodność

Grupa On Board we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą, Polską Izbą Handlu oraz firmą badawczą SW Research przeprowadziła badanie zakupowych obyczajów Polaków. Okazuje się, że w przypadku kosmetyków aż połowa badanych uznawała jakość produktu za priorytet decydujący o wyborze. Dla 37% liczyła się także marka produktu, a dla 29% opinia zaufanej osoby.

Co to oznacza? Że zarówno reklama, opis, jak i wizualna strona produktu będą akcentować wysoką jakość, zgodność z najnowszymi odkryciami naukowymi, bezpieczeństwo stosowania i dowody skuteczności. Coraz bardziej świadomy konsument domaga się bowiem perfekcji i skuteczności, ale wiarygodne dla niego nie są komunikaty producenta, lecz opinie znajomych, rodziny. Porady i opinii o zabiegach oraz produktach większość z nas, zwłaszcza z młodszego pokolenia, szuka w internecie, na forach dyskusyjnych i blogach. Social media zdominowały publiczną świadomość niemal w każdej dziedzinie.

O trendach popularnych, rządzących upodobaniami i wyborami największej liczby konsumentów, można się dowiedzieć, przeglądając właśnie media społecznościowe – fora internetowe poświęcone urodzie oraz blogi. Jest to zatem źródło cennej wiedzy dla konsumentów i producentów.

Czym będziemy się smarować? Jakie zabiegi wybierzemy?

O makijażu i trendach na nadchodzący sezon była już mowa w poprzednim numerze. Skupmy się więc na pielęgnacji skóry.

Potrzeby przeciętnego klienta (a zwłaszcza klientki) nie zmieniły się pod tym względem – chcą przede wszystkim sposobu na zmarszczki, cellulit, przebarwienia i problemy ze skórą (suchość, trądzik, pękające naczynka itp.).

Kosmetyki ekologiczne (szeroko pojęta dziedzina, bo o różnicach między produktem ekologicznym, bio i organicznym nie wszyscy nadal wiedzą) nieustannie rosną w siłę. Marki najdłużej hołdujące temu trendowi nadal wprawdzie pozostają elitarną niszą dla konsumentów o większej świadomości i dla wielbicieli szeroko pojętego życia w zgodzie z naturą, ale przybyło też popularnych, tańszych marek kosmetyków z naturalnymi składnikami i „bez chemii”, sprzedawanych nawet w dyskontach.

Kobiety pokochały szczególnie naturalne olejki, również te egzotyczne. Masło shea, olej arganowy, migdałowy – te są już dość popularne i chętnie stosowane do pielęgnacji skóry i włosów. Czyste olejki to kosmetyki same w sobie, niezwykle bogate w cenne substancje i wyjątkowo dobrze przyjmowane przez skórę, nawet tę przetłuszczającą się.

Portal prowadzony przez kobietę chemika i miłośniczkę naturalnej kosmetyki www.thegreenchemistconsultancy. com prognozuje wzrost popularności naturalnych nawilżaczy i peelingów – mechanicznych i chemicznych. Zdaniem autorki prognozy czysta skóra i dobre nawilżenie to największe potrzeby użytkowniczek kosmetyków.

Przybywa również produktów wegańskich, całkowicie wolnych od wszelkich surowców odzwierzęcych. Ciekawostką są natomiast produkty bezglutenowe, które z pewnością zaskarbią sobie sympatię rzeszy świeżo nawróconych zwolenników diety wykluczającej ten składnik.

Źródła:

więcej w Cabines nr 68

Dorota Bury
publikacje Cabines 68
do góry | powrót