Terapia ciała

powrót

Masaż

Masaż towarzyszy ludzkości od wieków jako jedna z najważniejszych form naturalnego leczenia i terapii – zarówno ciała, jak i duszy. Jego dobroczynne właściwości są doceniane przede wszystkim w krajach Dalekiego Wschodu, gdzie sztukę tę doprowadzono do perfekcji. Jednak i w naszym kręgu kulturowym masaż jest doceniany i wciąż zyskuje na znaczeniu – również jako element oferty gabinetów kosmetycznych i salonów spa.
Biotechnologia
Terapia ciałaValua Vitaly - Depositphotos

Może na co dzień nie zastanawiamy się, jak ważny jest dla nas dotyk, jak ogromne korzyści przynosi. Buduje poczucie bezpieczeństwa, daje ukojenie, wyciszenie i radość. Towarzyszy nam właściwie już od momentu narodzin. Matka po porodzie może nieprzerwanie w kontakcie „skóra do skóry” tulić swojego noworodka. Wskazaniem u dzieci narodzonych przedwcześnie jest ich kangurowanie również blisko ciała rodzica. Uścisk dłoni szefa dodaje pewności siebie, w trudnej sytuacji poklepanie po ramieniu dodaje sił i wiary w pozytywne rozwiązanie problemu. Kiedy zrobimy sobie krzywdę, naszym odruchem jest uciskanie lub pocieranie dotkniętej bólem okolicy. Właśnie z natury i naszych potrzeb narodził się masaż, który od wieków jest doceniany jako pozytywna forma terapii ciała i duszy. Jednym z największych jego dobrodziejstw jest głębokie odprężenie, łagodzące stres i napięcie, oraz pozytywny wpływ na wszystkie nasze układy i narządy, które muszą pracować względem siebie w sposób skoordynowany.

Od czego zacząć przygodę z masażem?

Aby czerpać korzyści z masażu, należy się do niego odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności należy znaleźć dobrego, wykształconego fizjoterapeutę lub masażystę, gdyż masaż wykonany nieprawidłowo w najlepszym wypadku nie przyniesie upragnionego przez nas efektu, w najgorszym – może doprowadzić do nieodwracalnych uszczerbków na zdrowiu. Jedynie znajomość fizjologii i anatomii oraz wielogodzinna praktyka wybranych technik masażu tkanek miękkich może zadziałać terapeutycznie. Warto przed umówieniem się na wizytę wypytać, kto i z jakimi kompetencjami będzie zabieg wykonywał.

Przeciwwskazania do masażu

Nie powinno nas zdziwić, a przeciwnie – zapewnić o dobrej praktyce masażysty, jeżeli przed przystąpieniem do masażu zostaną nam zadane pytania, które będą kluczowe w kwalifikacji do wybranej formy zabiegu. Głównymi przeciwwskazaniami są: zmiany skórne, stan zapalny, nowotwory, hemofilia, nadciśnienie, miażdżyca, żylaki, krwiaki, tętniaki, choroby zakaźne, a w przypadku chorób przewlekłych przydatna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem. Fizjoterapeuta bądź masażysta pomoże w wyborze odpowiedniej formy masażu w zależności od naszych potrzeb i stanu zdrowia.

Bezbolesny masaż

Należy pamiętać, że zabieg nigdy nie powinien wywoływać dolegliwości bólowych. Nie dajmy się zwieść zwłaszcza w trakcie masażu terapeutycznego słowom masażysty, że „ma boleć”. W wyniku zbyt dużej siły i intensywności rękoczynów w trakcie terapii może dojść do mikrouszkodzeń włókien mięśniowych, co może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia i zwiększenia bolesności masowanej okolicy ciała.

więcej w Cabines nr 68

Anna Rutkowska
publikacje Cabines 68
do góry | powrót