Ciało osoby starzejącej się

powrót

Psychologia

Terapia zaburzeń pigmentacji w procesach fotostarzenia się skóry bywa niekiedy bardzo kłopotliwa. Reakcja na stosowaną terapię jest nieprzewidywalna. Rozwiązaniem może być dobieranie rodzaju środka złuszczającego na podstawie budowy histologicznej skóry. Każda zmiana barwnikowa powinna być poddana terapii osobno. Celem następnego etapu terapii jest wyrównanie zabarwienia między zmianami a otaczającą skórą. W przypadku bardzo ciemnych zmian posłonecznych nie udaje się usunąć wszystkich. Wybór preparatu złuszczającego opiera się na ocenie głębokości zmian, a nie na nasileniu uszkodzeń posłonecznych w danej jednostce kosmetycznej. Zarówno przed zabiegiem, jak i po zabiegu konieczne jest ścisłe przestrzeganie schematu terapii wspomagającej.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Ciało osoby starzejącej się© ImageSource

Jakie znaczenie nadajemy słowu „ciało”?

Ograniczające byłoby stwierdzenie, że ciało sprowadza się tylko do fizycznego aspektu. Kiedy ktoś się starzeje, dotyczy to i ciała, i psychiki.

Ciało jest narzędziem komunikacji ze światem zewnętrznym. Pozwala się przystosować do różnych zmian za sprawą systemu neuroendokrynnego. Kiedy układ ten funkcjonuje dobrze, jest w dużej mierze odpowiedzialny za poczucie jedności ciała, które zostaje naruszone jedynie podczas bólu albo fizycznego cierpienia.

Dla niektórych ciało jest sposobem wyróżnienia się z otoczenia. Dla innych jest narzędziem nawiązywania więzi ze światem. Dotyk jest przykładem takiej cielesnej wymiany z otoczeniem.

Jednak ciało jest również postrzegane poprzez idee, jakie budujemy na jego temat, co tłumaczy fakt, że czujemy się dowartościowani albo przeciwnie – dewaloryzowani – z powodu zmian wywołanych starzeniem się.

Często można dostrzec różnicę w postrzeganiu fizyczności i psychiki. Jest to związane z brakiem zgodności między własnym wizerunkiem, który sami mamy w głowie, a obrazem, który ukazuje się innym.

Kiedy nie udaje się połączyć tych dwóch obrazów, mamy konflikt z własnym ciałem i przeżywanie starzenia się jako klęski.

Dobrostan – podstawowy element życia?

Dzisiaj wydaje się oczywiste, że poszukiwanie dobrostanu stanowi główny cel wszystkich ludzi. Każdy dąży do tego, żeby żyć dobrze pod względem fizycznym i umysłowym.

Gabinet urody jest miejscem, gdzie wszystkie te warunki spotykają się, by klienci mogli zmienić postrzeganie własnego ciała.

więcej w Cabines nr 60

Florent Amsallem
publikacje Cabines 60
do góry | powrót