Dla każdego coś... sprawiającego przyjemność

powrót

Masaż

Od lat zauważalny jest niezwykle silny ruch w sferze wellness & SPA. Odpoczynek, relaks, odnowa ciała i ukojenie psyche nierozłącznie kojarzy się z masażami. Masażami przeróżnymi, z wielu stron świata, wykorzystującymi odmienne techniki i atrybuty. Wybór jest ogromny, a gabinety prześcigają się, oferując coraz nowsze propozycje. To dobrze dla klientów, jak również dla masażystów, których praca z pewnością do nudnych nie należy.
Biotechnologia
Dla każdego coś... sprawiającego przyjemność© WavebreakMediaMicro - Fotolia

Liczne kursy i szkolenia w kraju i poza jego granicami pozwalają na poszerzenie oferty oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Fachowiec z certyfikatami najmodniejszych technik masażu nie ma problemu ze znalezieniem pracy. Przedstawiam poniżej zestawienie najpopularniejszych form masażu oraz przybliżone koszty kursów i szkoleń, na których można zdobyć bezcenną wiedzę. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na liczbę godzin trwania szkolenia, wykształcenie i doświadczenie prowadzącego, harmonogram, miejsce, gdzie kurs jest organizowany, oraz jego zaplecze pod względem liczby uczestników przypadających na prowadzącego, liczby stołów do masażu, sprzętów wymaganych podczas nauki oraz jakość przekazywanych skryptów uczestnikom spotkania. Certyfikaty powinny zawierać oprócz imienia i nazwiska pełną nazwę szkolenia, liczbę godzin, podpis prowadzącego, a najlepiej, jakby były dodatkowo opatrzone hologramem organizacji, która akredytuje dany kurs. Czasami cena szkolenia zawiera koszt wyżywienia i noclegu. Koszty są wysokie, warto wszystkie elementy dobrze przekalkulować. Liczba firm oferujących szkolenia coraz bardziej się rozszerza, niestety ma to wpływ również na jakość prowadzonych kursów. Najlepiej jednak poznać opinie innych kursantów. Informacja przekazywana z ust do ust jest najbardziej rzetelna, przebija niejedną wspaniałą, kolorową reklamę.

Poniższy wykaz najpopularniejszych masaży relaksacyjnych dostępnych w salonach SPA może być również przydatny dla właścicieli, którzy stale muszą obserwować rynek i proponować swoim klientom najnowsze trendy. Bogata oferta jest wyznacznikiem doskonale wykształconej kadry pracowniczej oraz dbałości o klienta.

Hawajski masaż lomi lomi

Każdy, kto skorzystał z tego polinezyjskiego masażu, wspomina go z rozrzewnieniem. Jego forma znacznie odbiega od masażu klasycznego, łączy wiele elementów. Jest szczególnie wymagający dla masażysty, który musi wykazać się niezwykłą delikatnością i intuicją. Według głównych zasad lomi lomi, techniki w trakcie masażu dyktowane są przez ciało osoby masowanej. Prawidłowo wykonany jest zapewne sztuką. Bardzo aromatyczny i przyjemny, wykonywany w nagrzanym pomieszczeniu. Do masażu wykorzystuje się ciepłe, pachnące oleje. Ruchy są płynne, przypominające taniec, wykonywane w rytm nastrojowej muzyki. Znajomość tej sztuki podnosi rangę salonu i przyciąga zainteresowanych klientów. Ceny kursów na terenie kraju wahają się od 750 zł za szkolenie 16-godzinne do 1800 zł za 60 godzin.

Ajurweda

Masażu i zabiegów ajurwedyjskich najlepiej uczyć się w kolebce tego systemu medycyny, czyli Indiach. Na szczęście za sprawą napływających do naszego kraju aktualnych trendów również tutaj możemy znaleźć dobrze wykształconych instruktorów. Warto przed zapisaniem dowiedzieć się, czego kurs będzie dotyczył, gdyż w skład masażu ajurwedyjskiego wchodzi masaż głowy, twarzy oraz całego ciała. Celem masaży jest wzmocnienie witalności i poprawa równowagi organizmu poprzez stymulację do prawidłowego przepływu energii w ciele oraz pracę na punktach akupresurowych. Z pewnością dzięki specjalnym technikom wpływa zbawiennie na układ mięśniowy, pomaga się zrelaksować, a poprzez stosowanie odżywczych olejków pielęgnuje i odżywia skórę i włosy. Koszty szkoleń to 800 zł / 10 godzin do 1600 zł / 50 godzin.

Masaż gorącymi kamieniami

Idealny na zimowe popołudnia i wieczory. Wspaniale rozgrzewa, odpręża, relaksuje. Łączy elementy masażu klasycznego i ciepłolecznictwa. Bardzo lubiany i często wybierany w sapolonach SPA. Zazwyczaj masaż obejmuje całe ciało bądź w skróconej wersji wykonywany jest częściowo, głównie pleców. Wymaga zakupu zestawu kamieni bazaltowych o dużej pojemności cieplnej, najlepiej z profesjonalnym naczyniem z termostatem do ich podgrzewania. Koszt zestawu waha się w granicach 500–700 zł. Koszt szkoleń z tego zakresu to 400–500 zł za 10 lub 12 godzin.

Masaż hinduski głowy

Niezwykle drogocenna forma masażu, zalecana nie tylko w celach relaksacyjnych, ale również przy wzmożonym napięciu mięśni karku i głowy. Działa zbawiennie w bólach głowy i przewlekłych stanach stresowych. Dodatkowo ciepłe i odżywcze oleje Napozytywnie wpływają na kondycję włosów, a elementy refleksoterapii oddziałują poprzez strefy odruchowe na narządy i układy. Ceny wahają się od 350 zł do 550 za 8-godzinne szkolenie.

Masaż tajski

Na wyciągnięcie ręki są dostępne kilkutygodniowe kursy w tajlandzkich szkołach. Certyfikaty z takich miejsc są niezwykle cenione i dają możliwość pracy na całym świecie. Niestety koszty są bardzo wysokie, należy się liczyć z wydatkiem do 10 000 euro. Jest to rodzaj masażu, który w niczym nie przypomina standardowych procedur z masażu klasycznego. Przede wszystkim wykonuje się go na macie ułożonej na podłodze, bez użycia środków poślizgowych, przez luźne ubranie osoby masowanej. Masażysta w trakcie masażu wykorzystuje głównie techniki uciskowe i rozciągające mięśnie, wykorzystując w tym celu swoje palce, dłonie, przedramiona, a nawet łokcie, kolana i stopy. Masaż tajski jest nazywany „jogą dla leniwych” ze względu na to, że osoba masowana przyjmuje pozycje często zaczerpnięte z tej sztuki pracy nad ciałem. Harmoniczne, ale energiczne, a czasami dość głębokie ruchy sprawiają, że mięśnie doznają głębokiego rozluźnienia. Praca na kanałach energetycznych dodatkowo ma na celu doprowadzić do homeostazy w organizmie, poprawić działanie układu odpornościowego i relaksować ciało oraz umysł. Masaż tajski jest niezwykle ciekawym doświadczeniem. Wymaga od masażysty dobrej wydolności fizycznej oraz siły mięśni. Koszty szkoleń w Polsce to 900 zł za 30 godzin; kurs rozszerzony modułowy wyceniany jest na 1500 zł / 60 godzin.

Masaż tybetański misami

W przypadku tego rodzaju masażu można śmiało rzec: „czego to ludzie nie wymyślą”. Jak wspomniałam, oferta na rynku jest bardzo szeroka i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Ten rodzaj masażu jest wspaniałą alternatywą dla wszystkich masaży tradycyjnych. Jako formę terapeutyczną wykorzystuje dźwięk i drgania emitowane ze specjalnie do tego celu wykonanych mis. Naukowcy już zdołali udowodnić lecznicze działanie wibracji, które w zależności od nadawanej częstotliwości działają uśmierzająco na ból, relaksacyjnie oraz regeneracyjnie na organizm ludzki. Masaż misami dźwiękowymi polega na ułożeniu ich na ciele w ściśle określonych miejscach i pobudzaniu do drgań. Kluczem do prawidłowo przeprowadzonego masażu jest odpowiedni dobór dźwięków oraz częstotliwości drgań. Do kosztów kursu, 300–600 zł za 10 godzin, doliczyć należy koszty mis. Ich wartość zależy od wielkości misy; oczywiście dobrze mieć rozmiary od małej przez średnią po dużą oraz o różnym spektrum dźwięku, ich ceny wahają się w granicach 150–500 zł. Misy te wykonane są z czystych stopów metali, często pięknie grawerowane. Oryginalna misa z małych, rodzinnych zakładów rzemieślniczych w Indiach powstaje nawet dwa miesiące, wykonana jest ze stopu 12 metali, w tym złota.

więcej w Cabines nr 72

Anna Rutkowska
publikacje Cabines 72
do góry | powrót