Odżywianie anti-age

powrót

Dietetyka

Aniele pełen piękna, znasz ataki trwogi Przed starzeniem się ciała, znasz grozę cierpienia, Gdy czytamy ukrytą hańbę poświęcenia W oczach, skąd nasze oczy piły trunek błogi? Aniele pełen piękna, znasz ataki trwogi?

Charles de Baudelaire, Kwiaty zła (1857),
tłum. Maria Leśniewska
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Odżywianie anti-age© Stockbyte - Fotolia

Czy to dla ograniczenia widoczności zmarszczek, czy po prostu żeby dobrze czuć się ze swoją twarzą i ciałem – potrzeba przedłużenia młodości skóry jest coraz bardziej wyraźna w społeczeństwie. Jednak szukanie pomocy chirurgicznej ciągle budzi obawy. Bardziej przyjazna wydaje się medycyna estetyczna, która oferuje delikatniejszą alternatywę dla chirurgicznych zabiegów. Większość osób, które szukają pomocy lekarza medycyny estetycznej, robi to najczęściej z powodów prewencyjnych, w celu upiększenia, ale też często ze strachu przed chirurgiem.

Dermatologia estetyczna jest – można powiedzieć – na fali. Na co dzień słuchamy o zastrzykach z botoksu, kwasu hialuronowego, kolagenu lub innych wypełniających substancji. Te substancje znajdują się też w nowoczesnych kosmetykach nazywanych kosmeceutykami, zalecanych szczególnie do użytku przed operacjami i po nich. A od niedawna można jeszcze szukać ich w suplementach diety dostępnych w postaci tabletek, pigułek lub ampułek.

Dane

Instytut Arcana Research przeprowadził badanie na temat rynku dermatologii estetycznej, zadając pytania 972 kobietom.

To innowacyjne badanie pokazało, jak duże znaczenie mają problemy estetyczne dla Francuzek w wieku 18– 75 lat (były to kobiety, które korzystały z zabiegów dermatologii estetycznej lub rozważały taką możliwość). Szacowało ono rynek zabiegów dermatologii estetycznej oraz rynek zabiegów domowych, wykonywanych przed zabiegiem gabinetowym i po nim. Jeśli chodzi o suplementy diety wpływające na wygląd, aż 45% kobiet z badanej grupy stosowało co najmniej jeden suplement w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Dieta anti-age

Skóra jest żywym organem. Złożona jest z wielu warstw (warstwa rogowa, naskórek, skóra właściwa i tkanka podskórna) i odgrywa przede wszystkim rolę bariery ochronnej, będąc zarazem nieprzenikalną i przenikalną (drogą wymian wodnych). Pełni istotną funkcję w procesie termoregulacji, pozwalając organizmowi pozostawać stale w tym samym zakresie temperatury, który chroni go przed uszkodzeniami. Jej zadaniem jest także utrzymywanie kapitału wodnego organizmu. Komórki skóry są stale eliminowane i zastępowane nowymi – regenerują się więc niezwykle szybko. Z tego tytułu potrzebują wielu składników odżywczych:

  • witamin C, A, E i z grupy B
  • beta-karotenu (prekursor witaminy A)
  • minerałów – cynku i selenu
  • antyoksydantów: polifenoli, flawonoidów, karotenoidów i likopenu
  • esencjonalnych kwasów tłuszczowych: kwasów wielonienasyconych pochodzących z tłustych ryb (omega- 3, omega-6), kwasu gammalinolenowego (znajduje się w oleju z wiesiołka).

Te składniki odżywcze znajdują się w naturalnej formie w zróżnicowanym, zbilansowanym pożywieniu. Owoce i warzywa powinny być tu szczególnie uprzywilejowane. Pośród najbogatszych w antyoksydanty produktów są: pomidory, truskawki, melon, marchew, morele, brokuły, kapusta, kiwi, wiśnie, szpinak, rzepa, czarna porzeczka, winogrona, cytrusy i pachnące rośliny...

Ważne jest, by stosować urozmaiconą dietę, jeśli chcemy zapewnić sobie największe możliwe pokrycie zapotrzebowania na składniki anti-age (i bardziej ogólnie – składniki ważne dla zdrowia). Generalnie, mówiąc najprościej, te najbardziej kolorowe pokarmy są najbogatsze w antyoksydanty (zawarte w ich barwnikach).

Kiedy dieta cechuje się brakiem zrównoważenia i niedoborami pewnych składników, można stosować wybrane suplementy diety.

W Stanach Zjednoczonych, Japonii i Korei od około 20 lat można spotkać produkty nazywane cosmefoods, głównie w postaci napojów. Zawierają one antyoksydanty, witaminy i minerały, np. z roślin takich jak aloes. Na razie nie zdobyły one rynków europejskich.

Składniki używane w medycynie estetycznej

Te substancje używane w formie zastrzyków dla wypełnienia zmarszczek i przywrócenia objętości twarzy są też szeroko stosowane w kosmetykach. A od niedawna mamy też suplementy diety z kwasem hialuronowym i kolagenem.

więcej w Cabines nr 60

Robert Sandoz
publikacje Cabines 60
do góry | powrót