Do SPA po zdrowie!

powrót

Fizjoterapia

Zapotrzebowanie na usługi profesjonalnych fizjoterapeutów wciąż rośnie. Tryb życia i pracy często nie sprzyja zachowaniu dobrej kondycji – bóle kręgosłupa czy napięcia mięśniowe to codzienność wielu z nas. Dlatego coraz więcej ludzi docenia zalety terapii manualnej w przywracaniu pełnej sprawności fizycznej i poprawie komfortu życia. I coraz częściej poszukują tego rodzaju usług w ośrodkach i gabinetach SPA. Czy warto poszerzyć swoje usługi o profesjonalną fizjoterapię? O czym warto wiedzieć, na co uważać?
Biotechnologia
Do SPA po zdrowie!© yunava1 - Fotolia

Czym charakteryzują się dobrze zorganizowane i funkcjonujące centra SPA & WELLNESS? Zapewne atutem jest miejsce: dobrze usytuowane, klimatyczne, schludne, eleganckie, z odpowiednim oświetleniem i przyjemnym zapachem. Miły i wykwalifikowany personel, który od drzwi wita uśmiechem, potrafi zaradnie zaopiekować się klientem, przedstawiając cały wachlarz usług, a następnie perfekcyjnie wykonać zaplanowany zabieg. A może jest nią bogata oferta, wychodząca naprzeciw wszystkim wymaganiom? Potrzeby klientów są coraz większe – od salonów SPA nie oczekują już tylko odnowy biologicznej, relaksu, piękna, ale wymagają pomocy w przywróceniu do zdrowia – również fizycznego. Właśnie z uwagi na to zapotrzebowanie oferta zaczyna powiększać się o usługi fizjoterapeuty czy osteopaty. Indywidualne spotkania w celach terapeutycznych, walka z bólem i przeciążeniami, przygotowanie do rozpoczęcia aktywności sportowej – to wszystko przyciąga coraz więcej klientów, którzy bardzo pozytywnie reagują na nową gałąź w spa & wellness. O jakie elementy warto poszerzyć swoją ofertę, osoby z jakim wykształceniem i kwalifikacjami należy zatrudnić, aby być spokojnym o bezpieczeństwo klientów? Poniższy artykuł powinien wszelkie pytania i wątpliwości rozwiać.

Dzięki podpisanej w październiku 2015 roku ustawie o zawodzie fizjoterapeuty pracodawca, zatrudniając takiego pracownika, będzie mógł sprawdzić w rejestrze samorządu zawodowego, czy ma on prawo do wykonywania zawodu. Jeżeli figuruje w takim rejestrze, można mieć pewność, że zdobyte wykształcenie gwarantuje umiejętności i kompetencje pozwalające mu na bezpieczne wykonywanie pracy. Należy pamiętać, że zgodnie z polskim prawem tylko fizjoterapeuta poprzez znajomość anatomii, fizjologii oraz metod terapeutycznych jest w stanie prawidłowo przeprowadzić terapię i zaplanować na podstawie badań czynnościowych dalsze usprawnianie oraz określić natężenie wykonywanej aktywności fizycznej. Dodatkowo fizjoterapeuta posiada kwalifikacje do wykonywania licznych rodzajów masażu: klasycznego, sportowego, relaksacyjnego, a nierzadko – po zakończeniu odpowiednich studiów – również gorącymi kamieniami czy bańką chińską. Dodatkowym atutem takiego pracownika będą ukończone kursy doszkalające, np. z zakresu terapii manualnej, drenażu limfatycznego, terapii tkanek miękkich czy punktów spustowych. Zatrudniając osteopatę, należy wiedzieć, że zgodnie z rozporządzeniem Europejskiej Federacji Osteopatii mogą ją praktykować tylko lekarze i fizjoterapeuci, którzy ukończyli system szkoleń podyplomowych (minimum 5 lat lub 1000 godzin teoretyczno-praktyczno- klinicznych). Dobrze wykształcony personel to pewność zadowolenia klientów i ich powrotu do gabinetu.

Poniżej przedstawiam zestawienie najczęściej wykonywanych usług w salonach i gabinetach spa & wellness oraz kilka alternatyw, o które można poszerzyć ofertę.

Masaż leczniczy/terapeutyczny – zbawienny dla odczuwającego różnego rodzaju bóle ciała. Wykonywany całościowo bądź częściowo. Zalecany w przypadkach wzmożonego napięcia mięśniowego, głównie okolic kręgosłupa. Chwyty zaczerpnięte z masażu klasycznego, wykonywane w głąb tkanek, mogą być uzupełnione poprzez terapię punktów spustowych i terapię powięziową. Masaż uwalnia od bólu, poprawia ukrwienie i odżywienie tkanek oraz wpływa pozytywnie na samopoczucie. Dla osiągnięcia efektu terapeutycznego i długotrwałego uwolnienia od bólu zaleca się serię 8–10 masaży.

Masaż sportowy – szczególnie polecany dla sportowców, jak również amatorów rozpoczynających swoją przygodę ze sportem. Dostosowany do potrzeb danej dyscypliny. Ma za zadanie przygotować mięśnie, więzadła i stawy do obciążeń oraz długotrwałej pracy. Masaż wzmacnia, rozluźnia, uelastycznia i rozgrzewa mięśnie. Chroni przed występowaniem kontuzji, likwiduje skutki przetrenowania, usuwa stan zmęczenia mięśni i całego ciała, przyspiesza metabolizm, dzięki czemu mięśnie są lepiej odżywione i dotlenione. Jest rodzajem masażu klasycznego, który wykonywany jest energicznie, z zastosowaniem dużej siły. Masaż sportowy występuje w kilku formach, jako masaż przedwysiłkowy (zapobiegawczy), międzywysiłkowy (regeneracyjny), powysiłkowy, kondycyjny (podtrzymujący). Najlepszy wybór przy przygotowaniu ciała do sezonu narciarskiego czy biegów maratońskich.

Masaż głęboki jest rodzajem terapii mającej na celu przywracanie prawidłowego stanu i funkcji głębokich warstw mięśni i tkanki łącznej. Jest niezwykle skuteczny w przypadku przewlekłych stanów bólowych, spowodowanych zwiększonym napięciem mięśniowym, aczkolwiek zastosowanie jest bardzo szerokie: ograniczenia ruchomości, wady postawy, pozostałości po urazach i stanach zapalnych. Nazwa może sugerować mocną i dynamiczną ingerencję w tkanki miękkie człowieka, w rzeczywistości jest wykonywana powoli, ruchy są subtelne, precyzyjne, a siła nacisku jest aplikowana przez terapeutę w zależności od wyczuwanego napięcia tkanki, tym samym wymaga od niego bardzo dobrej palpacji. Kolejną cechą charakterystyczną masażu jest stosowanie w bardzo małych ilościach środków poślizgowych lub całkowita rezygnacja z nich oraz wykorzystanie skośnego ucisku na tkanki, który jest bardzo dobrze tolerowany przez osobę masowaną. Stosuje się techniki podłużnej i poprzecznej pracy na mięśniu oraz stymulowania do skurczu i rozciągania.

Terapia punktów spustowych jest techniką polegającą na wykorzystaniu różnych form nacisku w miejscach wrażliwych w tkance mięśniowej czy w miejscach jej przyczepów, powięzi, okostnej. Punkt spustowy zlokalizowany jest najczęściej w paśmie mięśnia szkieletowego, gdzie występuje jego zwiększone napięcie. W obrębie takiego mięśnia powstają tkliwe na dotyk i bolesne miejsca o wyczuwalnym palpacyjnie zwiększonym napięciu, które powstaje na skutek miejscowego skurczu włókien. Ustępuje pod wpływem odpowiedniego ucisku tego miejsca. Bardzo szybko powoduje obniżenie napięcia całej struktury, tym samym zmniejsza ból, poprawia zakres ruchomości. Przyczyną są przeciążenia, niewłaściwe reakcje posturalne, stres, zbyt mała aktywność fizyczna, siedzący tryb życia, unieruchomienia, zabiegi operacyjne. Idealne uzupełnienie masażu terapeutycznego czy sportowego.

więcej w Cabines nr 73

Anna Rutkowska
publikacje Cabines 73
do góry | powrót