KOBIETA o szczególnych potrzebach

powrót

Spa & wellness

Kobieta w ciąży jest wspaniałym zjawiskiem. Niezwykły jest wzrastający w łonie człowiek, tak idealny, choć taki maleńki… Chociaż mówi się, że ciąża to nie choroba, ten stan jest z tygodnia na tydzień coraz większym wyzwaniem dla kobiety, nie tylko pod względem zmieniającej się fizyczności, która przysparza wielu funkcjonalnych problemów, ale również ze względu na zmiany w psychice zachodzącej pod wpływem wielu hormonów. Z pewnością kobieta ciężarna wymaga szczególnej troski i opieki, czego oczekuje od społeczności, w której żyje. Jest świadoma, że są to ostatnie momenty, które może w pełni wykorzystać, skupiając się na sobie, na swoich potrzebach czy przyjemnościach.
Kosmetolog - zabiegi
KOBIETA o szczególnych potrzebach© memo - Fotolia

Działanie hormonów, rosnące dziecko, dodatkowe kilogramy znacznie zmieniają stan i kondycję skóry. Mimo że niektóre kobiety ślady po ciąży uznają za najpiękniejsze pamiątki, dla innych stanowi to poważny problem i źródło kompleksów. Wielu tym zmianom można przeciwdziałać poprzez odpowiednią pielęgnację już w pierwszych tygodniach ciąży. Porady udzieli kosmetyczka, zaleci również stosowanie odpowiednich preparatów, zabezpieczających przed rozstępami, cellulitem czy wiotczeniem i rozciągnięciem skóry. Miejscami newralgicznymi są piersi, których objętość znacznie powiększa się w ciąży, jak również w okresie laktacji, brzuch, uda i pośladki. Tylko systematyczna dbałość o ciało może przynieść wymierne korzyści. Właśnie dla takich kobiet powstają oferty w salonach spa & wellness, które zyskują grono sympatyczek, potrzebujących relaksu, przyjemności albo pomocy w szeregu dolegliwości spowodowanych zmianami zachodzącymi w organizmie. Również po urodzeniu dziecka kobieta może wziąć udział w programach poprawiających wygląd, elastyczność skóry, zadbać o twarz, ciało i biust. Zaproszenie do gabinetu spa to dobry pomysł na prezent dla przyszłej mamy, z pewnością uzyska dzięki temu wielokierunkowe korzyści.

Środki bezpieczeństwa

W okresie ciąży nie wykonuje się żadnych zabiegów na ciało i twarz wykorzystujących prąd, ultradźwięki, podciśnienie, krioterapię czy działanie wysokich temperatur miejscowo czy ogólnoustrojowo, jak w przypadku sauny. Tym samym odpadają popularne zabiegi galwanizacji, sonoforezy, jonoforezy czy kawitacji. Również zabiegi silnie złuszczające skórę, czyli peelingi chemiczne zawierające wysoko stężone kwasy oraz mikrodermobrazja, nie są wskazane. Nie zaleca się kąpieli w jacuzzi, ze względu na podwyższoną temperaturę wody, czy korzystanie z rozgrzewających kapsuł spa. Lakiery i zmywacze wykorzystywane przy wykonywaniu manicure- ’u czy pedicure’u nie mogą zawierać szkodliwych substancji, takich jak aceton, toluen i formaldehyd.

Uważa się, że w bezpieczny sposób można wykonywać masaże wszystkich części ciała poza rejonem powłok brzusznych oraz niektórych punktów refleksologicznych na stopie. Powinny one być delikatne i harmonijne. W cudowny sposób zmniejszają napięcie mięśniowe i przyczyniają się do zmniejszenia dolegliwości bólowych w obrębie karku, ramion, kręgosłupa czy bioder. Również obrzęki kończyn dolnych ulegają znacznemu zmniejszeniu po zastosowaniu manualnego drenażu limfatycznego. Masaż twarzy, stóp czy dłoni wspaniale odpręża i relaksuje. Zabiegi i rytuały z zakresu poprawy nawilżenia czy ujędrnienia powinny być wykonywane na kosmetykach z najwyższej półki. Warto zainwestować w dobre, naturalne kosmetyki, najlepiej bezzapachowe, nie zawierające retinoidów, które będą bezpieczne dla delikatnej i wrażliwej skóry przyszłej mamy. Kremy silnie nawilżające, ujędrniające czy o działaniu przeciw rozstępom będą podstawą zabiegów.

Należy pamiętać, że przed przystąpieniem do jakiegokolwiek zabiegu kobieta powinna przedstawić zaświadczenie lekarskie, które stwierdza prawidłowy przebieg ciąży i brak przeciwwskazań oraz ewentualne zalecenia. Tylko taki dokument zabezpiecza pracowników przed niebezpiecznymi sytuacjami, w których może dojść do uszczerbku na zdrowiu, a nawet do roszczeń o odszkodowanie w sądzie. Najbezpieczniejszy okres na przeprowadzanie zabiegów to 16.–34. tydzień ciąży. Przed przystąpieniem do zabiegu pracownicy bezwzględnie muszą ustalić wiek ciąży.

Oferta

Przedstawiam przykładowe programy odnowy biologicznej dla kobiet ciężarnych, młodych mam i po zakończonym karmieniu piersią. Warto włączyć je do swojej oferty, jeżeli zależy Państwu na kompleksowym i szerokim podejściu do klienta.

więcej w Cabines nr 74

Anna Rutkowska
publikacje Cabines 74
do góry | powrót