NATURALNIE dbaj o swoją urodę!

powrót

Pielęgnacja

Domowe sposoby na piękne i zdrowe włosy, paznokcie, cerę oraz ciało są proste, tanie i naturalne. Już samo przygotowanie kosmetyku może sprawić nam wiele przyjemności oraz poprawić nasze samopoczucie. Ponadto surowce naturalne to skarbnica substancji aktywnych korzystnie wpływających na wygląd naszej skóry i włosów. Warto więc wykorzystać ich zalety w domowej kosmetyce.
Biotechnologia
NATURALNIE dbaj o swoją urodę!© Andrejs Pidjass - Fotolia

W domowym zaciszu możemy stworzyć niezwykły salon piękności, w którym wszystkie preparaty pielęgnacyjne przeznaczone dla konkretnego rodzaju cery, włosów czy paznokci wykonane będą z naturalnych składników. Należy jednak pamiętać, iż pielęgnacja preparatami na bazie surowców roślinnych wymaga cierpliwości i konsekwencji. Warto jednak spróbować, gdyż zaletą tej grupy kosmetyków jest ich łagodne działanie, brak toksyczności oraz efektów ubocznych. Kosmetyki na bazie surowców naturalnych działają wielokierunkowo, poprawiają stan naszej skóry, włosów i paznokci.

W skład kosmetyków przygotowanych w domu wchodzą głównie zioła, owoce, warzywa oraz takie składniki naturalne jak mleko, miód, jaja, drożdże, sól morska czy glinki kosmetyczne.

Mleko i jego przetwory stosowane są jako składniki preparatów oczyszczających, lotionów, maseczek, okładów i kąpieli. Ze względu na bogactwo składników aktywnych (proteiny, lipidy, NNKT, kwas mlekowy, wapń, potas, fosfor, witaminy A, D, E, K, B1, B2, B6, B12) mleko ma wiele właściwości wpływających na zdrowy i młody wygląd skóry. Doskonale ją pielęgnuje, nawilża i odżywia. Mleko wpływa także korzystnie na oparzenia słoneczne oraz przesuszoną, popękaną skórę np. dłoni.

Miód jest jednym z najstarszych środków do pielęgnacji urody. Wykazuje działanie zmiękczające, przeciwzapalne, bakteriostatyczne, odżywcze, uelastyczniające, wygładzające i rozjaśniające skórę. Łagodzi zaczerwienienia, poparzenia słoneczne, podrażnienia i spierzchnięcia (ust, rąk). Może być składnikiem maseczek, płynów do twarzy, kremów oraz preparatów odżywczych do włosów.

Jaja są nie tylko zdrowym pożywieniem, ale także znanym od tysiącleci kosmetykiem do pielęgnacji skóry i włosów. To bogactwo witamin (A, z grupy B, D, E, H) i minerałów (fosfor, siarka, magnez, potas, sód, mangan, cynk, miedź, krzem, chlor, jod, fluor, żelazo). Białko napina skórę oraz wygładza zmarszczki, żółtko natomiast odżywia ją, nawilża, regeneruje oraz łagodzi podrażnienia.

Drożdże piekarnicze wykazują działanie nawilżające, wygładzające, oczyszczające, gojące i przeciwzapalne. Drożdże regulują pracę gruczołów łojowych, wspomagają skórę w jej naturalnej czynności regenerującej, zaopatrują w składniki mineralne i odżywcze, co wpływa na jej wzmocnienie i odbudowę. Korzystnie wpływają szczególnie na cerę tłustą, problematyczną, zanieczyszczoną i skłonną do trądziku.

Sól morska zawiera szczególnie dużo substancji mineralnych i mikroelementów (m.in. żelazo, jod, brom). Jej kosmetyczne działanie polega na oczyszczaniu skóry i złuszczaniu martwego naskórka oraz zapobieganiu wysuszeniu skóry. Ponadto sól zmniejsza cellulit, nadmierną potliwość, a także ujędrnia, zmiękcza i wygładza skórę. W kosmetyce naturalnej polecana jest jako poprawiający krążenie dodatek do kąpieli i moczenia stóp.

Glinki kosmetyczne od stuleci wykorzystywane były m.in. do oczyszczania, ujędrniania, odżywienia i odmłodzenia skóry twarzy i ciała. Wykazują działanie absorpcyjne, bakteriobójcze, remineralizujące, odtruwające i zabliźniające rany. Bogactwo mikroelementów i minerałów sprawia, iż glinki doskonale sprawdzają się jako składniki kosmetyków naturalnych. Wybierając glinkę, należy zwrócić uwagę na potrzeby naszej skóry, ponieważ do każdego typu cery można dobrać odpowiednią glinkę.

Zioła i organiczne rośliny do produkcji własnych kosmetyków można pozyskiwać z różnych źródeł – uprawiać je własnoręcznie, zbierać w miejscach, gdzie rosną naturalnie, bądź kupować od firm specjalizujących się w produktach naturalnych.

Zioła, będące bardzo często składnikami własnoręcznie przygotowanych preparatów, to skarbnica substancji czynnych mających istotne znaczenie z punktu widzenia kosmetologii. Wymienić tu można m.in. związki flawonowe, garbnikowe, śluzowe, azuleny, saponiny, olejki eteryczne, witaminy czy sole mineralne.

Flawonoidy to barwniki rozpowszechnione w świecie roślinnym. Najwięcej jest ich w kwiatach, liściach i owocach. Wśród surowców dostarczających flawonoidów wymienić można np. arnikę, nagietek, rumianek czy malinę. Kosmetyka interesuje się tą grupą związków, gdyż wykazują one m.in. działanie uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne, promieniochronne i antyoksydacyjne.

Garbniki to bezazotowe substancje naturalne, mające charakter polifenoli i właściwości tworzenia trwałych połączeń z białkami i innymi makrocząsteczkami. Wykazują działanie ściągające, przeciwzapalne i wzmacniające skórę. Związki o charakterze garbników gromadzą się głównie w korze, kłączach, korzeniach oraz liściach różnych gatunków roślin. Surowce bogate w garbniki to m.in. kora dębu, liść jeżyny czy kora i liść oczaru wirginijskiego.

Śluzy roślinne stanowią mieszaninę różnych związków o charakterze polisacharydów, które znajdują zastosowanie jako środki powlekające, ochronne i zmiękczające. Działają na skórę uelastyczniająco, odświeżająco, łagodząco i przeciwświądowo. Są one składnikiem kremów, lotionów, galaretek kosmetycznych czy maseczek. Okłady śluzowe są wykorzystywane przed zabiegami kosmetycznymi, ponieważ zmiękczają naskórek i rozszerzają pory. Do surowców zasobnych w śluzy zaliczyć można korzeń prawoślazu, nasiona lnu, liść podbiału, korzeń żywokostu, kwiatostan lipy, kwiat ślazu dzikiego czy liść aloesu.

Azuleny należą do naturalnych substancji chemicznych z grupy nienasyconych węglowodorów dwupierścieniowych. Najbardziej znane to chamazulen, który występuje w olejku z kwiatów rumianku, oraz gwajazulen, będący składnikiem olejku geraniowego.

W kolejnej części artykułu przyjrzymy się bliżej naturalnym metodom pielęgnacji włosów i ciała. Zapraszamy do lektury.

więcej w Cabines nr 76

Monika Michalak
publikacje Cabines 76
do góry | powrót