NATURALNIE dbaj o swoją urodę! cz. 2

powrót

Pielęgnacja

Domowe sposoby na piękne i zdrowe włosy, paznokcie, cerę oraz ciało są proste, tanie i naturalne. Już samo przygotowanie kosmetyku może sprawić nam wiele przyjemności oraz poprawić nasze samopoczucie. Ponadto surowce naturalne to skarbnica substancji aktywnych korzystnie wpływających na wygląd naszej skóry i włosów. Warto więc wykorzystać ich zalety w domowej kosmetyce.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
NATURALNIE dbaj o swoją urodę! cz. 2© Andrejs Pidjass - Fotolia

Pielęgnacja włosów

Zdrowe i zadbane włosy są ozdobą człowieka i wpływają na naszą atrakcyjność. Na kondycję włosów ma wpływ wiele czynników, w tym sposób odżywiania, niektóre choroby, przyjmowane leki, pora roku, nadmiar słońca, zanieczyszczenie środowiska czy stres. Nie unikniemy wszystkich czynników negatywnie działających na nasze włosy, jednak istotną rolę odgrywa pielęgnacja i właściwy dobór kosmetyków. Najlepiej jest pielęgnować włosy w sposób naturalny, ograniczając zabiegi z wykorzystaniem silnych preparatów chemicznych.

Naturalne preparaty do pielęgnacji i stylizacji włosów często zawierają takie składniki jak zioła, oleje roślinne, olejki eteryczne, ekstrakty roślinne, naturalne glinki czy ocet jabłkowy. Preparaty te nawilżają, wygładzają, odżywiają i wzmacniają włosy, przyspieszają ich wzrost, nadają blask, miękkość oraz dodają objętości.

Należy pamiętać, iż każdy rodzaj włosów wymaga nieco innej pielęgnacji, co powinniśmy również uwzględnić, przygotowując preparaty na bazie naturalnych składników.

W przypadku włosów normalnych naturalne mechanizmy ochrony nie są zaburzone. Należy więc wybierać kosmetyki z małą ilością składników tłuszczowych, by nadmiernie nie natłuszczać i nie obciążać włosów.

Do pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych polecane są preparaty na bazie surowców kondycjonujących (roślinne oleje, woski, białka i kwasy organiczne) oraz regenerujących (ceramidy, fosfolipidy, fitosterole, aminokwasy). Czas mycia powinien być krótki, a użyty szampon można rozcieńczyć wodą.

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się powinna być oparta na kilku ważnych zasadach: mycie włosów letnią wodą, unikanie drażnienia skóry głowy (zbyt częste szczotkowanie, masaż skóry głowy), opóźnianie efektu przetłuszczania i hamowanie pracy gruczołów łojowych z wykorzystaniem surowców roślinnych o właściwościach ściągających i przeciwbakteryjnych, a także unikanie nadmiaru składników tłuszczowych.

W przypadku łupieżu substancje pochodzenia roślinnego wspomagają jedynie pielęgnację włosów. Istotny jest wybór odpowiedniego szamponu oraz stosowanie płukanek do włosów na bazie ziół wykazujących działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybicze.

Przy włosach skłonnych do wypadania pielęgnacja ma na celu pobudzenie krążenia skóry głowy, dzięki czemu mieszki włosowe są lepiej odżywione. Po środki ziołowe warto również sięgnąć w celu koloryzacji włosów. Nie spowodują one może tak radykalnych zmian koloru jak preparaty syntetyczne, ale z pewnością nie zniszczą włosów. Czynnikiem decydującym o ostatecznym efekcie jest naturalny kolor naszych włosów. Należy także pamiętać, iż włosy poddawane barwieniu substancjami roślinnymi nie powinny być farbowane z wykorzystaniem substancji chemicznych, gdyż mogą pojawić się wówczas nieoczekiwane efekty.

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne to mycie włosów odpowiednim szamponem oraz kondycjonowanie i regeneracja z wykorzystaniem masek, odżywek lub płukanek ziołowych.

Mycie włosów to zabieg mający istotne znaczenie dla utrzymania włosów w czystości i dobrej kondycji. Nieodpowiednio dobrany preparat do mycia włosów może przyczynić się do ich niszczenia.

Szampon z korzenia mydlnicy do wszystkich rodzajów włosów

  • 2 łyżki rozdrobnionego korzenia mydlnicy
  • 1 szklanka wody
  • 1 łyżka soku z pomarańczy lub cytryny

Przygotować napar z korzenia mydlnicy (w przypadku włosów przetłuszczających się zwiększyć ilość do 3 łyżek), po czym przecedzić. Przez gazę lub sitko wycisnąć sok z cytryny, tak by kawałeczki miąższu nie zostawały na włosach. Można dodać 2–3 krople olejku pomarańczowego lub cytrynowego. Wymieszać. Podczas mycia włosów nie wytwarza się duża ilość piany, mimo to szampon z mydlnicy doskonale oczyszcza włosy.

Odżywki na bazie surowców roślinnych pomagają przywrócić włosom miękkość i blask, a także ułatwia ułatwiają rozczesywanie i układanie włosów. Należy pamiętać, iż w przypadku włosów delikatnych bądź przetłuszczających się odżywkę należy wetrzeć jedynie w końcówki włosów, omijając skórę głowy, dzięki czemu włosy nie będą nadmiernie obciążone.

Płukanki stosuje się nie tylko na włosy czy same końcówki, ale także na skórę głowy, co sprawia, iż są one bardziej uniwersalne niż odżywki. Za pomocą ziołowych płukanek można oczyścić włosy, wzmocnić je, przywrócić im blask i zdrowy wygląd, a nawet zmienić kolor. Wybierając zioła wchodzące w skład płukanki, należy kierować się nie tylko rodzajem skóry głowy i kondycją włosów, ale również ich odcieniem. Płukanki stosujemy zaraz po umyciu włosów, zamiast odżywki, polewając włosy przygotowanym wcześniej i ostudzonym naparem. Można je także rozpylić na włosy i wmasować, co zapewnia równomierne rozprowadzenie. Płukanek nie spłukujemy wodą, o ile nie mają nieprzyjemnego zapachu bądź nie zawierają soku z cytryny lub octu jabłkowego. Aby wzmocnić działanie ziołowej płukanki, można zamiast wody użyć takiej samej ilości wody kwiatowej (hydrolatu).

więcej w Cabines nr 77

Monika Michalak
publikacje Cabines 77
do góry | powrót