Wczesne rozpoznawanie chorób w zawodzie kosmetyczki cz.2

powrót

Zdrowie

Zawód kosmetyczki klientom zapewne kojarzy się z odrobiną luksusu i przyjemnością. Wychodząc z gabinetu, mają poczucie dbałości o swoje zdrowie i ciało, dobre samopoczucie oraz kondycję psychiczną. Natomiast co odczuwa kosmetyczka, kończąc pracę? Jest to zawód szczególnie narażony na liczne przeciążenia, zespoły bólowe oraz choroby narządu ruchu. Niestety, wielogodzinna praca w wymuszonej, często statycznej pozycji nie bez wpływu pozostaje na kondycję mięśni i stawów.
rejuvi cosmetics
Wczesne rozpoznawanie chorób w zawodzie kosmetyczki cz.2© michaeljung@163.com - Depositphotos

Prewencja chorób, o której pisałam w poprzednim artykule, to najważniejszy element zachowania zdrowia, kondycji i wieloletniej sprawności w zawodzie kosmetyczki i kosmetologa. Kolejnym istotnym krokiem jest znajomość i umiejętne odczytywanie objawów świadczących o początkach procesów chorobowych. Jest oczywiste, że interwencja medyczna na jak najwcześniejszym etapie daje duże szanse na całkowite wycofanie dolegliwości i zahamowanie choroby. Bagatelizowanie objawów może doprowadzić do stanów ostrych choroby, a następnie przewlekłych, które znacznie utrudnią komfort w wykonywaniu zawodu, mogą go również uniemożliwić, doprowadzając do trwałego uszczerbku na zdrowiu i niepełnosprawności.

Jest wiele jednostek chorobowych, których występowanie notuje się nawet na kilka miesięcy po rozpoczęciu regularnej pracy w zawodzie. Najszybciej pojawiającym się, nieprzyjemnym objawem, który na początku może mijać po odpoczynku bądź zakończeniu pracy, jest ból zlokalizowany w różnych częściach ciała. Najczęściej dotyczy kręgosłupa, kończyn górnych lub dolnych, jest związany z przeciążeniami mięśni i stawów na skutek statycznej pracy w niezmiennej, czasami wręcz niewygodnej pozycji. Problem pojawia się wtedy, gdy ból się nasila i zaczyna być przewlekły. Należy pamiętać, że przyjmowanie przeciwbólowych farmaceutyków jedynie zmniejsza ból, ale nigdy nie likwiduje jego przyczyny. Brak odpowiednich działań medycznych i fizjoterapeutycznych na tym etapie może doprowadzić do wielu poważnych schorzeń i zespołów chorobowych.

Ból w odcinku szyjnym kręgosłupa. Praca z pochyloną do przodu i ku dołowi głową, najczęściej występującą pozycją przy wykonywaniu zabiegów pielęgnacji i zdobienia paznokci stóp i dłoni, ale nie tylko, bardzo koreluje z częstością występowania przeciążeń w górnym odcinku kręgosłupa. Początkowo oprócz bólu w tym rejonie mogą pojawić się ostre bądź przewlekłe bóle głowy, włącznie z migrenami, szumy w uszach, zawroty głowy, omdlenia, drętwienie kończyn górnych. Z czasem mogą powstawać zmiany strukturalne, powodujące deformację w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa, przykładem jest tzw. garb wdowi, kifoza szyjna czy choroba zwyrodnieniowa. Choroba zwyrodnieniowa jest procesem naturalnym, związanym z degeneracją i zużywaniem się struktur miękkich i kostnych budujących kręgosłup. Niestety chorobę tę można przyspieszyć poprzez wspomnianą tu nieprawidłową statyczną pracę mięśni i tym samym znacznym przenoszeniem przeciążeń na kręgosłup.

Długotrwała nieprawidłowa pozycja, a przede wszystkim brak podjęcia działań w celu łagodzenia objawów i niwelowania przyczyny, może doprowadzić również do rwy ramiennej, której przyczyną jest nacisk uwypuklonego krążka międzykręgowego na korzenie nerwowe. Charakteryzuje się silnym piekącym bólem, drętwieniem w obrębie kończyny górnej oraz znacznym spadkiem siły mięśniowej. Stan ten może doprowadzić do upośledzenia chwytnej funkcji ręki, a czasami nawet do niedowładów.

Ból w odcinku piersiowym kręgosłupa. Pozornie, ze względu na budowę tej części kręgosłupa, która jest znacznie mniej ruchoma, dolegliwości bólowe powinny pojawiać się znacznie rzadziej. Niestety nie w zawodzie kosmetyczki. Długotrwała pochylona do przodu pozytycja ciała powoduje nadmierne napięcie i przeciążenie mięśni grzbietu. Oprócz typowego bólu mogą się pojawiać ostre bóle w okolicach żeber i klatki piersiowej, często utrudniające oddychanie.

Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, potocznie nazywany bólem krzyża, jest szczególnie dokuczliwy. Często uniemożliwia poruszanie się czy nawet przyjmowanie pozycji siedzącej. Stanowi najczęstszą przyczynę czasowej lub stałej niezdolności do pracy. Zazwyczaj związany jest z przeciążeniami w obrębie struktur budujących kręgosłup, głównie mięśni, więzadeł i stawów, na skutek przyjmowania nieprawidłowej pozycji podczas wykonywania aktywności, podnoszenia ciężkich przedmiotów lub urazów mechanicznych. Czasami na skutek ucisku struktur na korzenie nerwowe mogą pojawić się dodatkowe dolegliwości, jak ból przypominający zapalenie wyrostka robaczkowego, problemy gastryczne oraz charakterystyczne dla rwy kulszowej promieniowanie bólu do pośladka, wzdłuż tylnej strony uda, poprzez łydkę aż do stopy. Jest niezwykle dokuczliwy, ostry, piekący, pojawia się nagle, zazwyczaj po wykonaniu gwałtownego ruchu pochylenia się bądź dźwignięcia przedmiotu z niskiej pozycji. Kolejną często występującą chorobą jest dyskopatia, również powstała na skutek długotrwałych przeciążeń, które doprowadzają do uszkodzenia krążka międzykręgowego i przemieszczania się jego struktury tzw. jądra miażdżystego, potocznie zwanego dyskiem, do kanału kręgowego, powodując ucisk na nerwy. Dyskopatia objawia się ostrym, silnym, promieniującym bólem, który uniemożliwia wykonanie jakiegokolwiek ruchu.

 

więcej w Cabines nr 77

Anna Rutkowska
publikacje Cabines 77
do góry | powrót