I love eyeliner!

powrót

Makijaż

Osobiście uważam historię eyelinera za fascynującą. Warto wiedzieć, że kiedyś był on używany jako ochrona przeciwsłoneczna albo w celach rytualnych, a nie jako produkt służący podkreślaniu urody. Niestety, z powodu jego składu mógł okazać się wówczas śmiertelnie niebezpieczny dla użytkowniczki lub... użytkownika.
muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
I love eyeliner!

Nieco historii

Cofnijmy się do epoki antycznych cywilizacji, w których mężczyźni i kobiety używali eyelinera. Proces wytwarzania go był zupełnie inny niż dzisiaj, ale jeśli chodzi o efekt wizualny, był podobny do tego, jaki znamy obecnie. Wystarczy się przyjrzeć, jak wyglądają gwiazdy, modelki na wybiegach itd.

Egipcjanie

Egipcjanie regularnie stosowali kosmetyki i akcesoria służące upiększaniu: kremy, makijaż, farby do włosów, sztuczne włosy, depilację itp. Korzystali nawet z chirurgii estetycznej, żeby zmodyfikować kształt nosa! Stosowali różne produkty, żeby upiększyć i podkreślić urodę twarzy i ciała, ale ich celem była również ochrona: konieczne było chronienie skóry przed słońcem i innymi zewnętrznymi czynnikami. Kobiety, ale też mężczyźni barwili oczy na czarno, żeby chronić się przed chorobami oczu związanymi z działaniem promieni słońca i przed infekcjami wywołanymi przez pył i ukąszenia owadów.

Mówiło się też w tamtych czasach, że eyeliner chroni przed „złym okiem”. Nazwę najpopularniejszego w owych czasach stylu makijażu oczu można przetłumaczyć jako „czyniący oczy wymownymi”. Jego celem było powiększenie oczu, wydłużenie zewnętrznych kącików. Linię można było ciągnąć aż do skroni.

W starożytnym Egipcie w użyciu był słynny khol, który znamy dzisiaj wszyscy. Był on mieszany z substancjami takimi jak ołów, minerały miedziowe i antymon – metale o wysokiej toksyczności. Po zmieleniu zamieniały się one w pastę, którą nakładano drewnianym patyczkiem albo przyrządem ze szkła lub brązu przeznaczonym do tego celu.

Lata 20.

Eyeliner w świecie zachodnim po raz pierwszy zdobył popularność po odkryciu grobu Tutenchamona w roku 1922. Świat kosmetyki – produkty, kolory, techniki aplikacji – zaczęły się wtedy niesamowicie rozwijać aż do naszych czasów. Dziś nadal nie przestajemy poszukiwać nowych kolorów i produktów. Przykładem może być makijaż HD, BB krem, który ewoluował już w CC krem, błyszczyki, które się nie lepią, itd. Makijaż dzisiaj ma ogromną siłę! Wróćmy jednak do tematu. Lata 20. XX wieku stały się epoką często kojarzoną z wielką rewolucją w damskiej modzie i to wtedy kobiety poczuły, że mają więcej wolności w wyborze makijażu. Jeśli oko jest okrągłe, trzeba je wydłużyć. Eyeliner okazał się dyskretnym i skutecznym sposobem na poprawienie urody. Prawa kobiet i rozwój ruchów kobiecych stanowiły ogromny bodziec również dla rozwoju makijażu: zdemokratyzował się on. Został doceniony i zyskał popularność we wszystkich sferach.

Lata 60.

Naprawdę modny eyeliner stał się w latach 60. XX wieku. W tych latach wręcz wybuchła moda na niego, ponieważ używały go gwiazdy takie jak Audrey Hepburn, Marilyn Monroe, Twiggy, Brigitte Bardot...

Czasy współczesne

Eyeliner jest obecnie nieodłącznym elementem kobiecego makijażu: stał się powszechny. Technika aplikacji pozostaje taka sama, ale zmienił się wygląd makijażu. Sposób stosowania eyelinera nabrał nowego charakteru w latach 90. dzięki inspiracjom ruchów subkulturowych – gotyckiego, punka itd. Linia eyelinera stawała się grubsza lub cieńsza, zależnie od upodobań. Była intensywnie czarna albo mniej wyrazista, idealnie zarysowana albo nieco rozmyta. Nawet mężczyźni używają eyelinera! Niektóre współczesne ikony noszą eyeliner w sposób niemal prowokujący. Stał sie on więc elementem artystycznej ekspresji. Dowodem mogą być Lady Gaga czy nieżyjąca już Amy Winehouse. Inne gwiazdy wolą go w stylu retro – np. Dita von Teese lub Lana Del Rey.

W modzie eyeliner stał się niezbędnym akcesorium – pojawia się na wszystkich pokazach, czy to w postaci dyskretnej, czy bardzo intensywnej.

więcej w Cabines nr 60

Stéphanie Bernard
publikacje Cabines 60
do góry | powrót