Estetologia medyczna w zakresie ginekologii

powrót

Medycyna estetyczna

Medyczne metody kreowania piękna początkowo ukierunkowane były na twarz i jej okolice. Plastyce powiek, nosa, uszu poświęcano największą uwagę. Po latach ogromną wagę zaczęto przywiązywać do dbałości o sylwetkę i znoszenie najdrobniejszych defektów ciała. Zabiegi antycellulitowe zdominowały dziedzinę. Kolejny etap objął operacyjne powiększanie piersi. Wyniki badań pokazujące poprawę jakości życia seksualnego po wszystkich zabiegach, nawet tych poprawiających kształt nosa, przywołały domniemania, jak dalece wzrośnie poczucie własnej atrakcyjności, przede wszystkim seksualnej, dzięki zabiegom z zakresu ginekologii estetycznej. Ostatnie lata charakteryzuje znaczny rozwój zainteresowania tą dziedziną i popularności zabiegów estetycznych okolic intymnych.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Estetologia medyczna w zakresie ginekologii© Guzel Studio - Fotolia

Piękno fizyczne ludzkiego ciała stało się przedmiotem zainteresowań, badań, zabiegów specjalistów wielu dziedzin, wspólnie przypisanych do nauki nazwanej: estetologia medyczna. Ginekologia estetyczna, jako jeden z jej działów, w ostatnich latach rozwija się bardzo szybko. Jej celem jest zwiększenie lub nadanie atrakcyjności zewnętrznym narządom płciowym oraz przywrócenie im warunków anatomicznych. O progresie rozwoju tej dziedziny i wzroście świadomości społecznej odnośnie do jej istnienia i zakresu świadczą badania. W 2008 roku TNS OBOP ankietował Polaków w celu zebrania opinii na temat medycyny estetycznej. Wtedy 67% procent badanych nie potrafiło wymienić żadnego zabiegu z tej dziedziny. Natomiast z badań przeprowadzonych przez dyplomantów PSME* w 2015 roku wynika, iż 86% ankietowanych znało termin „ginekologia estetyczna” i wiedziało, z czym się to pojęcie wiąże, w największym stopniu identyfikując je z plastyką pochwy. Zakres dziedziny cały czas zwiększa się m.in. za sprawą rosnącego nią zainteresowania. Czynnikami sprzyjającymi są przemiany kulturowe wprowadzające nową estetykę ciała. Spopularyzowanie depilacji brazylijskiej, likwidującej owłosienie łonowe, spowodowało wzrost zainteresowania wyglądem zewnętrznych narządów płciowych. W kulturach zachodnich szerszy dostęp do pornografii skłania do porównań i wychwytywania walorów estetycznych. Rosnące potrzeby pacjentów zmuszają z kolei naukowców do formułowania kryteriów kanonów urodowych w zakresie ginekologii. W 2010 roku ukazała się pierwsza publikacja przeglądowa na temat labioplastyki warg sromowych oraz odbył się pierwszy Międzynarodowy Kongres Ginekologii Kosmetycznej i Kosmetologii w Stambule.

Ginekologia estetyczna obejmuje swoim zakresem następujące struktury anatomiczne: mniejsze i większe wargi sromowe, przedsionek pochwy, pochwę, srom, błonę dziewiczą oraz łechtaczkę. Zabiegi wykonywane są chirurgicznie bądź mniej inwazyjnymi metodami laserowymi, RF, za pomocą iniekcji wolumetrycznych oraz nici różnego rodzaju.

Zabiegi chirurgiczne

Motywacją kobiet do poddawania się zabiegom chirurgicznym okolic intymnych jest rosnąca świadomość estetyki własnego ciała, wzrost oczekiwań co do jakości życia seksualnego oraz komfort w zakresie samopoczucia. Celem tych zabiegów jest likwidacja wad wrodzonych, wyrównywanie asymetrii, przywracanie funkcji utraconych w okresie rozrodczymi i menopauzalnym.

Labioplastyka – zmniejszanie warg sromowych mniejszych

Za normę przerostu (hipertrofii) warg sromowych mniejszych przyjęto ich przejście za obręb warg sromowych większych. Metrycznie określa się ich wielkość w normie do 4 cm. Statystyki świadczą, że u znacznej większości pacjentek (ok. 80%) ten problem nie istnieje, gdyż ich wargi sromowe mniejsze mają do 2 cm. Zmiana może być spowodowana przyjmowaniem hormonów, drażnieniem mechanicznym, przewlekłymi stanami zapalnymi, porodami, starzeniem się.

Wskazania do zabiegu

Dyskomfort w noszeniu dopasowanej bielizny i uprawianiu sportów, zła samoocena, trudności w odbywaniu stosunków, miejscowe podrażnienia, utrudnione utrzymanie higieny.

Przeciwwskazania do zabiegu

Stany zapalne i choroby skórne okolic zabiegowych, ciąża, choroba nowotworowa, zaburzenia krążenia i krzepnięcia krwi.

Procedura zabiegowa

Zabieg polega na usunięciu skalpelem lub laserem nadmiaru tkanek w obrębie śluzówki warg sromowych mniejszych. Do najczęściej stosowanych technik należy amputacja polegająca na równoległym do podstawy odcięciu przerosłego fałdu. Metoda jest prosta, ale jej częstym skutkiem ubocznym, przez uszkodzenie zakończeń nerwowych, jest obniżenie czucia. Lepsze efekty przynosi resekcja techniką klinową, przez wycięcie tkanek w kształcie litery V. Pozostawia ona naturalne pofalowanie brzegów warg, co sprzyja szybszej regeneracji, także unerwienia oraz zapobiega ich wywijaniu się – co zdarza się przy prostym cięciu. Kolejną modyfikacją jest plastyka w kształcie litery Z, zapobiegająca fałdowaniu warg. Praktykowane są jeszcze inne metody: deepitelizacja, oszczędzająca unerwienie, oraz technika Ostrzańskiego, chroniąca naczynia krwionośne i nerwy.

Labioplastykę laserową wykonuje się laserem neodymowym kontaktowym.

Efektami okołozabiegowymi są: stan gojenia trwający około miesiąca, dolegliwości bólowe i ewentualne krwiaki.

Hymenoplastyka – plastyka rekonstrukcyjna błony dziewiczej

Najczęstszym powodem wykonywania tego zabiegu są względy religijne. Życie w nowoczesnym społeczeństwie w starciu z konserwatywnymi tradycjami zasad religijnych, moralnych niejednokrotnie zmusza kobiety do odtworzenia błony dziewiczej. Zabieg broni je przed wykluczeniem społecznym i degradacją rodzinną.

Academy of Aesthetic and Anti-Aging Medicine; 3/2016.

więcej w Cabines nr 79

mgr Katarzyna Rembelska
publikacje Cabines 79
do góry | powrót