Młoda w każdym wieku

powrót

Medycyna estetyczna

„Kobieta ma tyle lat, na ile zasługuje” – mawiała Coco Chanel. Co miała na myśli? Głównie to, że całe życie powinnyśmy dbać o kondycję skóry i ciała. Jakimi kremami się smarujemy, co jemy, jak długo śpimy, z jakich zabiegów medycyny estetycznej korzystamy – wszystko odbije się na naszej skórze w przyszłości. Oczywiście upływ czasu jest nieunikniony, podobnie jak powstawanie zmarszczek. Nie oznacza to jednak, że nie możemy spowolnić efektów starzenia się i wyglądać atrakcyjnie w każdym wieku.
Kosmetolog - zabiegi
Młoda w każdym wieku© Yuri Arcurs - Fotolia

Kiedy kończy się młodość, a zaczyna starość? Według wyników sondażu Eurobarometr Active Ageing Komisji Europejskiej* Europejczycy mają różne opinie na temat tego, kiedy rozpoczyna się wiek podeszły. Średni wynik dla UE to około 64 lat. Tymczasem wiek 42 lat jest granicą, kiedy przestajemy być uważani za osoby młode (w Polsce nawet 38–39 lat) i dotyka nas „syndrom wieku średniego”. Niestety, często po czterdziestce już jesteśmy „zapuszczeni”. Na całym organizmie, zatem i na wyglądzie odbija się wieloletnia zła dieta, niedosypianie, stres, źle dobrane kosmetyki itd. A z biegiem lat jest coraz gorzej. Z powodu niekorzystnej zmiany wyglądu cierpią szczególnie kobiety, wyjątkowo wrażliwe na swoje zmieniające się odbicie w lustrze. Pocieszające jest to, że zawsze da się coś ze sobą zrobić, a im wcześniej zaczniemy działać, tym lepiej. Opracuj strategię idealnej cery na lata.

20+ - zwalcz trądzik

Jednym z głównych problemów, z jakimi zmaga się młoda skóra na co dzień, jest trądzik. Jak z nim walczyć? Po pierwsze należy codziennie odpowiednio oczyszczać i złuszczać skórę. Raz w miesiącu można wykonać peeling pirogronowy polecany osobom z trądzikiem w fazie aktywnej, trądzikiem różowatym, zaburzeniami pigmentacji lub z bliznami potrądzikowymi. Peeling ten działa na trzech poziomach: naskórka, mieszka włosowego oraz skóry właściwej. Nie tylko złuszcza, ale i leczy skórę. Reguluje wydzielanie sebum, działa antybakteryjnie i pobudza syntezę kolagenu. Warto również przejść na odpowiednią dietę bogatą w antyutleniacze i witaminy, a także ograniczyć spożywanie pikantnych potraw. Aby nie przesuszyć skóry zimą (ponieważ powoduje to wzmożenie pracy gruczołów łojowych), na dzień stosujmy krem tłusty lub półtłusty zamiast nawilżającego, który… może zamarzać na skórze. Ale przede wszystkim w wieku 20 lat nie zapominajmy o codziennym, dokładnym demakijażu. To ten niewielki – zdawać by się mogło – błąd jest główną przyczyną powstawania zmarszczek (zwłaszcza pod oczami) dekadę później.
Obserwując młode dziewczyny, zauważam pewną tendencję. Wydaje im się, że skoro teraz są młode, to zawsze takie będą – mówi dr Urszula Brumer z warszawskiej kliniki Dr Urszula Brumer Medycyna Urody. – Oczywiście nie jest to prawda. Każdego dosięgnie proces starzenia się, z tym że lepiej, by stało się to później niż wcześniej. Na twarzach dwudziestolatek nie będzie śladu nieprzespanej nocy, palenia papierosów czy zaniedbywania demakijażu, ale po latach te zaniedbania na pewno dadzą się we znaki w postaci wyraźnych zmarszczek i bruzd. A my będziemy się zastanawiać, dlaczego wyglądamy dużo starzej od naszych rówieśniczek.

30+ – zredukuj zmarszczki mimiczne i usuń blizny potrądzikowe

„Najlepsze już było” – takie życzenia otrzymała słynna bohaterka Bridget Jones w swoje trzydzieste urodziny. Dla wielu z nas trzydziestka staje się magiczną granicą pod wieloma względami: życia prywatnego, kariery oraz… urody.

To najczęściej w tym wieku zauważamy pierwsze zmarszczki mimiczne. Zdaniem naukowców twarz kurczy się dziennie około 15 tys. razy, co skutkuje powstawaniem i utrwalaniem się linii w okolicach oczu, ust i czoła. Jednocześnie pogarsza się nasza tolerancja na stres, a ubytek kolagenu w skórze powoduje jej przesuszenie, brak gładkości i blasku.

W codziennej domowej pielęgnacji cery po trzydziestce najważniejsza staje się ochrona, czyli stosowanie kremów ochronnych z filtrami UV i substancjami działającymi przeciwko wolnym rodnikom na dzień, oraz prewencja, czyli stosowanie kremów przeciwzmarszczkowych na noc. Pomłowinny one zawierać związki pobudzające do odbudowy kolagenu (pochodne witaminy A, C i E, alfa-hydroksykwasy). Warto także nastawić się na regularną pielęgnację w gabinecie kosmetycznym lub gabinecie medycyny estetycznej. Od lat przodującym zabiegiem niwelującym zmarszczki mimiczne jest toksyna botulinowa, inaczej botoks. Jak wiele innych toksyn, ma działanie zarówno szkodliwe, jak i lecznicze. Porażenie nią mięśni „wyprasowuje” zmarszczki na co najmniej kilka miesięcy. Efekt wygładzenia widoczny jest kilka dni po iniekcji i utrzymuje się przez około pół roku. Wiele osób martwi się, że botoks zniszczy naturalną ekspresję ich twarzy, doprowadzając do brzydkiego efektu tzw. zamrożonego czoła. Zdaniem dr Urszuli Brumer wszystko zależy od doświadczenia i wprawnej ręki lekarza, który poddaje zabiegowi wyłącznie mięsień odpowiadający za powstawanie zmarszczek, a nie mięśnie z nim sąsiadujące. Wtedy naturalna ekspresja pozostanie zachowana. Innym problemem, z jakim może się zmagać skóra trzydziestolatków, są blizny potrądzikowe. To bardzo powszechny problem zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Często proponuje im się bardzo głębokie złuszczanie lub zabiegi laserowe, np. Fraxel. Obie metody są dobre, ale bardziej jako wspomagające leczenie. Blizny potrądzikowe są bowiem najczęściej bliznami zanikowymi, co oznacza, że znajdują się poniżej normalnej grubości skóry. Nie jest możliwe aż tak głębokie złuszczenie całej powierzchni skóry, a następnie jej odbudowanie do normalnej grubości, gdyż blizna nadal będzie poniżej jej poziomu. Dlatego najlepsze efekty w leczeniu blizn potrądzikowych uzyskuje się, stosując terapię skojarzoną z wykorzystaniem różnych metod i środków, dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta.

źródło:
RynekZdrowia.pl
(http://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Europejczycyoceniaja-w-jakim-wieku-konczysie-mlodosc-i-zaczyna-siestarosc,123989,14.html)

więcej w Cabines nr 59

Joanna Siemińska
publikacje Cabines 59
do góry | powrót