Sycylia ziemia ognia, mafii i źródło piękna

powrót

Dossier

Wulkaniczna Sycylia to największa z wysp Morza Śródziemnego. W przeszłości była nazywana Trinacria, ponieważ ma charakterystyczny kształt trójkąta, którego boki oblewa z północy Morze Tyrreńskie, od wschodu Morze Jońskie, a od południowego zachodu Cieśnina Sycylijska. Sycylia wraz z mniejszymi sąsiednimi wyspami to ciekawy obraz różnorodności skąpanej w słońcu. Zaś mafia… – ten temat pozostawmy w cieniu, choć jej obecność nie pozwala o niej zapomnieć. Zwłaszcza pobyt w małym, górskim Corleone pozostawia wrażenie jakby innego świata, tego z „Ojca chrzestnego” Francisa Forda Coppoli.
Biotechnologia
Sycylia ziemia ognia, mafii i źródło piękna© carmelocesare - Fotolia

Podróże i lokalne skarby

Podróżując, warto czasem zwrócić uwagę nie tylko na zalety turystyczne, ale też na regionalne składniki, zarówno kulinarne, lecznicze, jak i kosmetyczne. Wiele z nich z lokalnych stało się światowymi przebojami. Niebywałą karierę zrobił na przykład marokański olej arganowy czy glinka Ghassoul, francuska lawenda, bułgarska róża czy nadkaspijski kawior. Szczególnie przemysł kosmetyczny chętnie sięga do składników uznanych lokalnie, pochodzących z ekologicznie czystych terenów i mających marketingową siłę nowości oraz skojarzenia z czasem przyjemności podróżowania i wypoczywania. Sycylia też ma swoje skarby. Zacznijmy od wulkanów.

Włoskie wulkany

Na 6 czynnych włoskich wulkanów połowa znajduje się na Sycylii. Nad wschodnim wybrzeżem panuje niepodzielnie majestatyczna Etna, bardzo charakterystyczna i nieustannie aktywna. To najwyższe wzniesienie wyspy, 3323 m n.p.m. i najwyższy aktywny wulkan Europy. Ze względu na jego aktywność, opisywaną od czasów starożytnych, Sycylię nazwano Ziemią Ognia. Według mitologii mieściła się tu kuźnia boga ognia Vulcanusa i cyklopów. Lawa spływająca po zboczach góry to źródło żyznych warstw gleby. Sprawia, że u jej stóp dobrze rozwijają się winnice. Duży obszar w tym miejscu został uznany za park narodowy. Atrakcją jest kolejka linowa do obserwatorium wulkanologicznego położonego na wysokości 2935 m n.p.m. W okresach spokoju pieszo z tego poziomu można podejść pod opieką odpowiednio wyszkolonego przewodnika do krateru. Dwa pozostałe sycylijskie wulkany to części archipelagu Wysp Liparyjskich. Stromboli charakteryzuje ciągle snującą się smuga pary, zaś Vulcano to osobna wyspa. Na archipelagu znajdują się baseny z błotem siarkowym, źródła termalne oraz plaża z czarnym piaskiem wulkanicznym Baja Negra. Przebywając w łagodnym klimacie Sycylii, warto poznać składniki dominujące w tamtejszych lokalnych kosmetykach, a także wchodzące w skład zabiegów w ośrodkach spa & wellness.

Etna nieustannie aktywna

Etna znowu dała o sobie znać w marcu 2017 roku. Doszło do intensywnej erupcji lawy, a wybuch wulkanu spowodował wystrzelenie w powietrze dużej ilości fragmentów skalnych. Ponieważ w okolicy są zawsze turyści, ekipy telewizyjne, a także wulkanolodzy, którzy prowadzą badania, nie obyło się bez rannych znajdujących się w strefie zagrożenia.

Wszelkie efekty aktywności Etny uznawano w mitologii za skutki prac kowalskich Vulcanusa. Główne jego prace miały polegać na odlewaniu oręża dla boga wojny Marsa i tworzenie piorunów dla Jowisza. To właśnie od imienia Vulcanusa pochodzi nazwa miejsc na Ziemi, z których wydobywa się ogień, gorąca lawa, gazy i pary wulkaniczne oraz materiał piroklastyczny. To wulkany. W efekcie ich działalności powstają zmiany terenu, tworzą się stożki, kopuły, zagłębienia, strumienie zastygłej lawy. Wulkan podczas eksplozywnej erupcji wyrzuca na powierzchnię ziemi lub do atmosfery różne materiały. Czasem bywa, że wypływ lawy jest spokojny i nie ma gwałtownych eksplozji, wtedy wulkan tylko dymi i pomrukuje. Wokół rozciąga się krajobraz surowy i groźny, potoki zastygłej lawy spływają w doliny, dookoła ciągną się pasma kolorowych piasków i pyłu wulkanicznego. Widać skalne formacje o różnych kształtach. To krajobrazy niepowtarzalne, w swym oryginalnym wyglądzie piękne i fascynujące, choć lawa pochłania otaczającą roślinność i zmienia teren. Na przestrzeni historii wulkany pochłonęły wiele osad, istnień ludzkich, ginęły całe miasta i cywilizacje. Wieki temu lawa po wybuchu wulkanu na greckiej wyspie Santorini spowodowała zapadnięcie się części tej wyspy i zagładę tamtejszej wysoko rozwiniętej cywilizacji, zaś wywołane tym wybuchem tsunami zmiotło z powierzchni Ziemi kulturę minojską innej greckiej wyspy, Krety. Tak więc jeden wybuch spowodował, że w tym samym czasie zginęły dwie cywilizacje. Nawet wulkany położone daleko od gęsto zaludnionych terenów mogą przynieść efekty w skali globalnej, o czym można było się przekonać podczas wybuchu na Islandii w 2010 roku, gdy został sparaliżowany transport lotniczy nad Europą.

Klimat wyspy

Sycylia ma typowy klimat śródziemnomorski, to znaczy, że zima jest łagodna i wilgotna, a lato suche i gorące. Jednak Etna przez część roku jest pokryta śniegiem. W dość zróżnicowanym krajobrazie i klimacie śródziemnomorskim dobrze udają się uprawy oliwek, winorośli, migdałowców, drzew pistacjowych i świętojańskich. Dobrze czują się tam palmy daktylowe, morwy, cytrusy i agawy. Winorośl jest uprawiana tu od czasów epoki helleńskiej. Sycylia była swego czasu największym regionem winiarstwa we Włoszech. Deserowe wino Marsala na tym obszarze jest produkowane od XVIII wieku. Winiarze zgłębiali tajniki tej branży i obecnie jakość win sycylijskich jest znacznie wyższa niż dawniej. Szansą dla winorośli i wina w kosmetyce jest winoterapia, tak chętnie popularyzowana w ostatnich latach w zabiegach pielęgnacyjnych.

BIBLIOGRAFIA

  • Materiały marketingowe producentów surowców kosmetycznych i wyrobów kosmetycznych
  • Claude A. Villee, Biologia, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1978
  • David Attenborough, Prywatne życie roślin, Świat Książki, 1996
  • Edward Strasburger, Fritz Noll, Heinrich Schenk, A.F. Wilhelm Schimper, Botanika, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1972
  • T. Russell, C. Cutler, M. Walters, Drzewa świata, Universitas, Kraków 2008
  • Materiały firmy Gattefossé
  • Algi w kosmetyce, 2007, www.doz.pl
  • Mokre złoto, „Beauty Forum” 2001, nr 7-8
  • Wino pomocne w regeneracji skóry, „Serwis Kosmetologiczny”

więcej w Cabines nr 82

Barbara Włudyka
publikacje Cabines 82
do góry | powrót