Trening anti-ageing

powrót

Zdrowie

Lato się zbliża, od pierwszych ciepłych dni wszędzie widać grupy osób w różnym wieku spragnionych ruchu po zimowym zastoju. Również starsze osoby z upodobaniem i coraz śmielej oddają się gimnastyce, jeżdżą na rowerach, spacerują albo uprawiają lubiany przez tysiące osób nordic walking, czyli chodzenie ze specjalnymi kijkami.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Trening anti-ageing

Aktywność fizyczna jako wielkie dobrodziejstwo dla ciała i umysłu opisywana jest od dawna na wszelkie sposoby, a jej wpływ na ciało stanowi przedmiot licznych badań i opracowań. Nie bez powodu porcja ruchu codziennie stała się elementem podstawy zmodyfikowanej niedawno piramidy zdrowego żywienia i trybu życia. Wiadomo, że uprawianie sportu poprawia nastrój, hartuje organizm, polepsza jego wydolność, usprawnia procesy trawienne i pracę aparatu ruchowego, zapobiega nadwadze. Mówi się też o jej ogromnym znaczeniu dla zachowania młodości dzięki temu, że pozwala utrzymać sprawność ciała i szczupłą sylwetkę. Oczywiście nawet najszybszy sprint nie jest w stanie odwrócić biegu czasu, ale niektóre niekorzystne zmiany regularny wysiłek może zahamować. Nawet na poziomie… DNA.

Starość przychodzi do tych, którzy siedzą

Unikanie ruchu z kolei przyczynia się do szybszego starzenia i zostało to potwierdzone naukowo przez uczonych z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Badając kobiety prowadzące siedzący tryb życia i te, które codziennie miały zapewnioną porcję aktywności fizycznej, zauważono, że znikomy udział ruchu w codziennej aktywności przyczynia się do skracania telomerów. Telomery to zakończenia łańcuchów DNA, rodzaj „czapeczek” na nich, chroniących je przed uszkodzeniami i skracających się przy każdym podziale komórki. Temu skracaniu można zapobiegać i jedną z metod jest codzienna aktywność fizyczna. Przynajmniej 40 minut dziennie umiarkowanego ruchu sprawia, że komórki są nawet o 8 lat młodsze niż u osób, które nie ruszają się i spędzają dzień na siedząco. Jeśli ktoś wpadł w panikę po tej informacji, to spieszymy z pocieszeniem: już jedna godzina ruchu dziennie niweluje skutki kilku godzin siedzenia. Może to być źródło motywacji dla wielu osób, którym trudno znaleźć czas na regularne ćwiczenia. Brytyjscy naukowcy pod kierownictwem uczonych z Cambridge badali wpływ ruchu na stan zdrowia osób pracujących na siedząco i zauważyli, że już kilkadziesiąt minut codziennej aktywności ruchowej obniża ryzyko przedwczesnego zgonu.

Trening interwałowy odmładza

Szczególnie skuteczny w powstrzymywaniu skutków upływu czasu okazuje się trening interwałowy. Są to ćwiczenia, które w ostatnich latach stały się bardzo popularne w ofercie klubów: treningi są intensywne, ale krótkie. Polegają na naprzemiennym wykonywaniu ćwiczeń z umiarkowaną prędkością i w tempie maksymalnym.

Źródła:

  • http://kopalniawiedzy.pl/aktywnosc-fizyczna-cwiczenia-siedzacy-tryb-zycia-starzenietelomery-Aladdin-Shadyab,25831
  • http://kopalniawiedzy.pl/siedzenienieaktywnosc-cwiczenia-przedwczesny-zgonryzyko,24965
  • http://kopalniawiedzy.pl/interwaly-cwiczeniainterwalowe-starzenie-sie-mitochondriapraca-energia,26095
  • http://kopalniawiedzy.pl/mozg-bieganie-polaczenia-aktywnosc-fizyczna,25664
  • http://kopalniawiedzy.pl/ruch-cwiczeniamarsz-chod-umiarkowana-intensywnosc-stanzapalny-Suzi-Hong,25804

więcej w Cabines nr 82

Dorota Bury
publikacje Cabines 82
do góry | powrót