Melasma

powrót

Zdrowie

Greckie słowo melas oznacza „czarny”. Melasma, nazywana też ostudą, jest częstą przyczyną wizyt pacjentów u lekarzy dermatologów z powodu dyskomfortu psychicznego, który wywołują nieestetyczne ciemne plamy na twarzy. Wymaga bardzo rygorystycznego postępowania leczniczego, a wizyta w gabinecie kosmetycznym jest bardzo pomocna w terapii.
Kosmetolog - zabiegi
Melasma

Czym jest melasma

Jest to hipermelanoza dotykająca stref twarzy szczególnie narażonych na ekspozycję na promienie UV. Przybiera kolory od jasnobrązowego po ciemny. Pojawia się symetrycznie na czole, policzkach, skroniach lub szyi. Może mieć cztery różne postacie:

  • melasma dotykająca centrum twarzy – najczęstsza (63% przypadków), pojawiająca się na czole, policzkach, górnej wardze i brodzie;
  • melasma licowa (21% przypadków) pojawia się symetrycznie na policzkach i nosie;
  • melasma żuchwowa, rzadsza (8% przypadków), dotyka żuchwy;
  • melasma dotykająca wargi i brody – występuje nad wargą górną i na brodzie, stanowi 8% przypadków.

Czynniki sprzyjające występowaniu ostudy

  • Czynniki hormonalne
    Progesteron i estrogen odgrywają znaczącą rolę w rozwoju melasmy, ponieważ istnieje związek między tą hiperpigmentacją a ciążą, hormonalną terapią zastępczą i doustną antykoncepcją. Niektóre postacie melasmy pojawiają się, a ich przyczyny nie zostają zidentyfikowane. U mężczyzn melasma pojawia się rzadziej niż u kobiet, a jeśli już, to u osób ciemnoskórych.
  • Perfumowane kosmetyki Dzisiaj nie podejrzewa się ich już o wywoływanie melasmy.
  • Melasma pojawia się często w okresie letnim, kiedy ekspozycja na słońce jest częstsza i bardziej intensywna. Skłania to do przypuszczeń, że melanogeneza jest pobudzana przez promieniowanie ultrafioletowe.
  • Mechaniczne urazy, takie jak codzienny częsty kontakt ze środkami kosmetycznymi, makijaż i demakijaż, odgrywają pewną rolę w rozwoju melasmy. Badania wykazały, że hipermelanoza może pojawić się w wyniku tarcia u osób o ciemnej skórze, a lokalne podrażnienia pobudzają melanogenezę w melanocytach. Melanocyty są naturalnie wrażliwe u osób o ciemnej karnacji i takich, które stosują leki hormonalne.

Leczenie

Leczenie nie polega jedynie na stosowaniu środków wybielających. Dąży raczej do wpływania na czynniki sprzyjające pojawieniu się melasmy opisane wyżej. Postępowanie terapeutyczne jest jednak wykluczone, kiedy stosowanie środków hormonalnych jest konieczne i dopóki trwa ciąża. Ponadto, jeśli pewne środki kosmetyczne podejrzewa się o pogłębianie hiperpigmentacji, należy przestać ich używać. Codzienne czynności takie jak makijaż i demakijaż należy wykonywać staranniej i ostrożniej, ruchami powolnymi i delikatnymi, to znaczy nie należy drażnić okolic twarzy pokrytych plamami. Lepiej używać delikatnych płatków bawełnianych i mleczka. Nie zaleca się stosowania ciężkich podkładów, ponieważ ich zmywanie wymaga mocnego drażnienia skóry.

Ekspozycji na słońce należy bezwzględnie unikać, chyba że z zabezpieczeniem w postaci kremu z mocnym filtrem.

Pielęgnacja: składniki wybielające

Składniki te mają za zadanie wpływać na syntezę melaniny. Wszystkie są inhibitorami syntezy enzymu – tyrozynazy.

więcej w Cabines nr 59

Florent Amsallem
publikacje Cabines 59
do góry | powrót