Piękne ciało - piękny umysł

powrót

Zdrowie

Aktywność fizyczna staje się w naszym społeczeństwie coraz bardziej popularna. Bez względu na wiek i płeć można spotkać ćwiczących na ścieżkach zdrowia, siłowniach, basenach czy w klubach fitness. Coraz więcej osób samodzielnie kreuje swój trening w domu – kto dzisiaj nie zna nazwiska Ewy Chodakowskiej czy Anny Lewandowskiej, z którymi ćwiczy połowa kobiet w kraju? Każdego roku notuje się również zwiększoną liczbę osób rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem. Setki tysięcy osób publicznie pokazuje, ile radości czerpie ze sportu. Czy jest uprawiany amatorsko, czy zawodowo, niezaprzeczalnie przynosi ogrom korzyści zdrowotnych, poprawę jakości życia i jego wydłużenie.
Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS
Piękne ciało - piękny umysł© Glebstock - Fotolia

Muszę wspomnieć, że miłość do zwiększonej aktywności fizycznej należy po prostu wypracować. Badania naukowe wykazują, że dopiero po 3–4-tygodniowym regularnym treningu nasz organizm zaczyna odczuwać przyjemność oraz potrzebę ruchu, aby następnie ruch mógł stać się „zdrowym nałogiem”. Podejmując aktywność fizyczną, warto zaznajomić się z rynkiem fitness, swoimi potrzebami oraz celami, jakie chcemy osiągnąć. Dać sobie czas i dużo motywacji. Na zachętę podkreślę fakt pozytywnego wpływu aktywności fizycznej na organizm ludzki. Im wcześniej zaczniemy regularny trening, tym dłuższe będzie nasze życie! Trening zdrowotny powinien odbywać się 3–5 razy w tygodniu i trwać minimum 45 minut. Powinien być podzielony na części, w których zawarte będą elementy poprawiające wydolność fizyczną, jak marsz, biegi, pływanie, taniec, kolarstwo itd., oraz ćwiczenia rozciągające, wzmacniające siłę i wytrzymałość mięśni. Profitów zdrowotnych z podejmowanej aktywności fizycznej jest cały ogrom, począwszy od wzmocnienia funkcjonowania układu odpornościowego, ochrony przed występowaniem chorób układowych i narządowych, w tym nowotworów, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, poprzez wyzwolenie sił witalnych, a kończąc na poprawie funkcjonowania mózgu, zabezpieczając go przed chorobami demencyjnymi.

Poniżej przykłady i krótka charakterystyka metod i systemów ćwiczeń, cieszących się dużą popularnością w kraju i poza jego granicami. Dzięki rosnącemu zapotrzebowaniu i zainteresowaniu społeczeństwa wachlarz usług z zakresu podejmowanej aktywności fizycznej w tym momencie jest bardzo rozrośnięty. Każdy może znaleźć dla siebie pasjonującą dyscyplinę.

Pilates

Pilates jest bardzo cenioną formą aktywności i nie tylko. Jako fizjoterapeutka uważam, że jest to świetna forma terapii dolegliwości bólowych kręgosłupa. Często w moim zawodzie wykorzystywane są elementy pilatesu do budowania centralnego napięcia mięśniowego, odbudowy siły mięśniowej i kontroli ruchu po urazach i kontuzjach. Metoda ta charakteryzuje się ćwiczeniami o umiarkowanym tempie, płynnością ruchów połączonych z prawidłową techniką oddychania. Zawiera elementy jogi, tai-chi, baletu i ćwiczeń izometrycznych. Niewątpliwą zaletą jest włączenie do pracy mięśni głębokich, które podczas tradycyjnego treningu oporowego są często pomijane, w szczególności mięśni dna miednicy. Tym samym pilates przeciwdziała problemom kobiecym takim jak nietrzymanie moczu czy opadanie narządu rodnego. Dodatkowo wspaniale rzeźbi sylwetkę, poprawia siłę i elastyczność mięśni całego ciała, zapobiega i niweluje bóle kręgosłupa, wpływa pozytywnie na postawę, równowagę i koordynację ruchową, zmniejsza ryzyko występowania kontuzji, naucza prawidłowego oddychania oraz relaksuje i wprowadza ciało w poczucie harmonii. Istnieje wiele odmian pilatesu: od najprostszego, wykonywanego na macie, po bardziej skomplikowane, trudniejsze, intensywniej angażujące mięśnie głębokie ćwiczenia z przyrządami, w skład których wchodzą taśmy, obręcze, piłki, rollery, laski gimnastyczne czy specjalne urządzenia do podwieszania ciała w przestrzeni. Polecam ćwiczenia dla każdego, zwłaszcza dla osób, które nie przepadają za intensywnym wysiłkiem, podskokami, szybkimi ruchami czy ćwiczeniami z dużym oporem. W ofercie można znaleźć grupy pilates dla seniorów, kobiet w ciąży, po porodzie, mężczyzn czy sportowców. Korzyści zdrowotne płynące z tej metody są ogromne, szybko zauważa nasię efekty pracy, najczęściej ćwiczący mówią wprost, że lepiej czują się w swoim ciele.

Joga

To jeden z najstarszych systemów ćwiczeń, wywodzący się z Indii. Poprzez interdyscyplinarne podejście do człowieka joga opanowała świat. Ogromną zaletą jest praca nie tylko nad ciałem, jego sprawnością, elastycznością i siłą, ale przede wszystkim na jego połączeniu z umysłem i duszą. Słowo joga oznacza jedność, połączenie, kontrolę. Jest dla każdego, ale przede wszystkim dla osób, które poszukują w aktywności czegoś więcej, co może adekwatnie przełożyć się na poprawę jakości życia. Hatha-joga posługuje się dwiema technikami: asana i pranayama. Asany to ćwiczenia, w których ciało przyjmuje określone pozycje. W tych pozycjach uzyskuje się równowagę na poziomie fizycznym i psychicznym. Przy niewielkim wydatku energetycznym dochodzi do uelastycznienia, wzmocnienia mięśni, ścięgien, więzadeł oraz przywrócenia pełnej ruchomości w stawie. Pranayama skupia się na kontroli oddechu. Dzięki prawidłowej technice oddychania w trakcie przyjmowania odpowiednich pozycji uzyskuje się pogłębienie efektów asan. Prawidłowy oddech dodaje ciału energii i reguluje jej przepływ. Pierwszym zauważalnym efektem jogi jest poprawa samopoczucia, koncentracji, jakości snu, poczucie odprężenia i relaksu. Na poziomie fizycznym zauważalne jest zniesienie dolegliwości bólowych wynikających z przeciążeń, jak bóle kręgosłupa czy głowy. Naukowcy podkreślają również wpływ ćwiczeń na usprawnienie pracy narządów wewnętrznych i wydzielniczych. Lepsza elastyczność, siła i wytrzymałość mięśni, poczucie równowagi i stabilności zachęca do dalszych ćwiczeń, które uprawiane długofalowo przynoszą niezwykle cenne efekty w postaci zmiany stylu życia. W krajach zachodnich najczęściej praktykowana jest hatha-joga, jednak odmian i możliwości wnikliwszego poznawania siebie jest znacznie więcej.

Bodyart

Trening, który łączy w sobie elementy jogi, tańca, ćwiczeń do-in oraz fizjoterapii z prawidłową techniką oddychania. Podobnie jak w jodze, ćwiczenia bodyart polegają na dłuższych zatrzymaniach w danych pozycjach i napięć izometrycznych mięśni. Podstawą treningu, w którym niezwykle ważna jest równowaga, najważniejsze są mięśnie głębokie dna miednicy i brzucha, których napięcie warunkuje prawidłowe wykonanie ruchu i wytrzymanie w pozycji. Podczas ćwiczeń ważny jest oddech. Wdech, jak i wydech wykonywany jest przez nos, a nabierane w trakcie ćwiczenia powietrze poprzez wizualizację „rozprowadza się” po całym ciele. Oprócz aspektów zdrowotnych trening ma na celu zharmonizowanie pracy organizmu i lepsze poczucie własnego ciała. Tempo ćwiczeń jest wolne, dzięki czemu można kontrolować ruch, napięcie mięśniowe oraz skupić się na napływających doznaniach z ciała. Trening bywa męczący, gdyż angażuje większość mięśni budujących organizm ludzki, aczkolwiek jest bardzo ceniony, gdyż oprócz aspektów terapeutycznych przynosi ukojenie i wyciszenie. Przeznaczony jest dla każdego bez względu na wiek. Ogólny dobry stan zdrowia jest wskazaniem do podejmowania tego rodzaju aktywności fizycznej.

Tai-chi

Wywodzący się z Chin rodzaj miękkich sztuk walki. Wszystkie metody interdyscyplinarne, które traktują organizm ludzki jako całość, ducha i ciało, zaczynają być coraz bardziej doceniane. Tai- -chi cechuje harmoniczne, spokojne, ale pełne precyzji i koncentracji wykonywanie sekwencji ruchów, dzięki czemu świadomość ciała i odczuwanie sensu ćwiczeń wzrasta. Wykonywanie tai-chi przynosi pozytywne efekty w aspekcie zdrowotnym, gdyż wyzwala energię życiową, a tak naprawdę przynosi duży spokój wewnętrzny i poczucie poprawy witalności. Efektywnie oddziałuje na funkcjonowanie całego ciała i umysłu. Odpowiednio wykonywane ruchy pozytywnie wpływają na wszystkie układy, organy i tkanki w organizmie, a przy tym pozwalają zachować zdrowie psychiczne w najlepszej formie. Sympatyków tego systemu ćwiczeń jest coraz więcej również w Polsce.

więcej w Cabines nr 83

Anna Rutkowska
publikacje Cabines 83
do góry | powrót