Makijaż a pory roku

powrót

Makijaż

W najnowszym artykule poświęconym technikom coachingu, czyli pracy nad własnym wizerunkiem, proponujemy przybliżenie tematyki makijażu. Nie chodzi tu jednak wyszukane techniki i sekrety poprawiania urody, lecz o przedstawienie tego, co najistotniejsze – jak dobrać odpowiednie kolory pasujące do typu urody i nastroju, żeby poprawić swój wizerunek.

Każdy wiek ma swoje piękno

-    20 lat : naturalne...
Makijaż jest lekki i służy przede wszystkim podkreśleniu świeżości młodej skóry. Niektóre młode dziewczęta robią makijaż mocniejszy, żeby wydawać się dojrzalszymi.

-    40 lat: wypracowane
Makijaż może być bardziej wyrafinowany. Kobieta w tym wieku może sobie pozwolić na wiele i dać wolną rękę swej wyobraźni... Od makijażu lekkiego po mocny, od neutralnych kolorów po żywe i kontrastowe; do wyboru ma wszystkie style.

-    60 lat i więcej: wyrafinowane
Makijaż zwykle staje się znowu lżejszy. Naturalne kolory ust i oczu z wiekiem nieco blakną, elastyczność skóry zmniejsza się. Nie ma sensu stosowanie coraz mocniejszych kolorów i coraz większej ilości kosmetyków, błyszczącego różu, czarnej kredki i nadmiaru pudru w nadziei, że zmarszczki staną się niewidoczne. Zbyt mocne kolory, zbyt ciężkie rysy i zbyt duża ilość kosmetyków pozbawiają twarz lekkości i naturalności, mogą wręcz sprawiać, że nabierze ona karykaturalnego wyglądu. Na pewno warto pomalować usta, których kontur i kolor z wiekiem stały się mniej czyste i wyraźne. Obrysowuje się je ołówkiem, a wargi maluje miękką szminką w tej samej tonacji, używając pędzelka.

Kilka wskazówek kolorystycznych dostosowanych do typu urody
Kobieta Zima
Kolorystyka Zimy
-    cienie do powiek: fiolet/róż, srebrny/szary, biały/czarny
-    Róż: różowa fuksja, beż różowawy
-    Szminka: czerwień bordowa, fiolet, fuksja

Pamiętajmy, że im ciemniejsze kolory makijażu, tym mroczniejsza wyda się osobowość, dlatego warto stosować techniki rozświetlające.

Kobieta Zima to brunetka o oczach brązowych.
Bawcie się różnymi natężeniami makijażu, zależnie od stroju i od samopoczucia.
Delikatny wysubtelnia wizerunek. Intensywny podkreśla charakter.

Kobieta Wiosna
Ruda, niebieskie lub zielone oczyBrigitte Häberlein, współp. Séverine Fingal, tłum. Dorota Bury
Źródło: francuskie wydanie Cabines nr 173

muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS