Na błysk! – cekiny i brokat w makijażu

powrót

Makijaż

Na wieczór, na ślub, do makijażu scenicznego – cekiny, brokat i inne połyskliwe elementy to idealne uzupełnienie makijażu na takie okazje. Poniżej mały podręcznik używania i nieco historii tego symbolu glamouru.

Czym są cekiny

Są to drobne płatki z błyszczącego materiału, używane zazwyczaj do zdobienia. Powstałe z poliestrowej folii, na którą nakładany jest barwnik. Następnie folia jest cięta na drobinki o wybranym kształcie.

Cekiny i brokat są używane w modzie, w dekoracji i w kosmetyce. Są dostępne w najróżniejszych kształtach (kwadratów, rombów, kółek, trójkątów, gwiazdek itd.), w różnych rozmiarach (na ogół nie przekraczają 3 mm), w zróżnicowanych kolorach i zrobione są z różnych materiałów (poliester, metal, aluminium, plastik itd.). Nie zapominajmy, że cekiny makijażowe, które można bezpiecznie naklejać na skórę, są robione wyłącznie z poliestru, dzięki czemu nie drażnią skóry. Nie należy używać do skóry innych cekinów, np. dekoracyjnych.
Cekiny i brokat do makijażu dostępne są w postaci drobnego suchego pyłku lub w żelu. Nakłada się je na tłustą bazę, jak na przykład baza pod makijaż, tłusty krem lub podkład, do której znakomicie przylegają. Istnieją też na rynku specjalne kleje do skóry. Nie jest trudno je zmyć, bo zazwyczaj znikają po umyciu skóry ciepłą wodą.

Porada: Łatwiej będzie wam precyzyjnie nakładać cekiny lub brokat w wersji suchego pyłku. Z kolei brokat w żelu ma tę zaletę, że nie trzeba używać dodatkowo kleju ani tłustej bazy, by go nałożyć na skórę.

Połysk nietrwały

Użycie tłustego kosmetyku utrzymuje cekiny na miejscu przez krótki czas (około 1 godzinę). Cekiny przyklejają się do tłustej warstwy (bazy pod makijaż, podkładu itd.), a woda zawarta w kosmetyku jest wchłaniana przez skórę, co daje efekt „przyssawki”, która utrzymuje ozdoby na miejscu.

Przykłady:

  • Można użyć tej metody, by przykleić cekiny na krótko, na przykład do sesji fotograficznej.
  • Można ozdobić cekinami dekolt panny młodej albo urozmaicić wyrafinowany makijaż brokatowym połyskiem. W tym celu należy nałożyć warstwę bazy pod makijaż na skórę i dmuchnąć delikatnie niewielką ilość brokatu. To znakomite uzupełnienie makijażu świątecznego lub karnawałowego.
  • Cekiny można też mieszać z pomadką lub błyszczykiem, żeby zapewnić ustom połysk i wrażenie powiększenia.
  • Można też zmieszać brokat z sypkim pudrem i delikatnie przypudrować twarz, dzięki czemu twarz wyda się dyskretnie rozświetlona.

Połysk na dłużej

Żeby brokat lub cekiny trzymały się dłużej (wiele godzin), trzeba użyć kleju do skóry. Jest on zrobiony na bazie wody, przezroczysty i bardzo łatwo go zmyć. Nie zostawia śladów i można go łatwo nałożyć pędzelkiem (który z kolei umyjemy bez trudu wodą z mydłem).

Nieco historii

  • Brokat i cekiny – generalnie błyszczące ozdoby – używane są w sztuce i w zdobieniu ciała od stuleci. Prehistoryczni ludzie stosowali kosmetyki na bazie sproszkowanego hematytu, by nadać połysk skórze – to był pierwszy brokat.
  • Dowiedziono, że około 30 000 lat temu połyskliwy proszek z miki wykorzystywano, by nadać połysk malowidłom.
  • Egipcjanie produkowali kosmetyki ze sproszkowanych opalizujących pancerzyków chrząszczy, a także z zielonych kryształów malachitu roztartych na drobny proszek.
  • Naukowcy sądzą, że świątynie Majów były pomalowane na czerwono, zielono i szato połyskliwą farbą wyprodukowaną z dodatkiem proszki z miki. Ślady tego typu malowideł znaleziono dzięki analizie za pomocą podczerwieni w Gwatemali.
  • Do dzisiaj produkcja połyskliwych ozdób bardzo się rozwinęła. Można produkować każdy rodzaj brokatu i cekinów ze wszystkich rodzajów plastiku.

Stéphanie Bernard

tłum. Dorota Bury

 

Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS