Cenne substancje dla najdelikatniejszych stref

powrót

Wiedza

Okolice oczu, ust, owal twarzy, szyja i dekolt do strefy wyjątkowo delikatne i stale narażone na wpływ szkodliwych czynników. Trzeba o nie zadbać i wybierać odpowiednie kosmetyki, by zapewnić sobie świetlistą cerę i zwalczać oznaki upływu czasu lub zmęczenia.

Produkty do pielęgnacji tych wrażliwych stref są wyjątkowe, ponieważ skóra w tych miejscach nie jest taka sama jak na reszcie ciała. Wokół oczu jest dużo cieńsza. Powieki wykonują ponadto ponad 10 000 mrugnięć dziennie, nic wiec dziwnego, że wokół oczu szybko pojawiają się drobne linie i sieć zmarszczek. Tym bardziej że w skórze wokół oczu jest mniej włókien kolagenu i elastyny – jest więc mniej gęsta. Jest też uboga w gruczoły łojowe, więc nie potrafi samodzielnie wytworzyć skutecznej bariery hydrolipidowej. Z tej racji szybciej ulega odwodnieniu i zmarszczkom, wymaga więc szczególnych produktów pielęgnacyjnych. Przede wszystkim muszą to być kosmetyki przebadane oftalmologicznie, żeby nie podrażniały oczu.

Upośledzone krążenie

Innym problemem występującym w okolicach oczu są cienie. Związane są one z zaburzeniami przepływu w naczyniach włosowatych, które tracą napięcie i krążenie krwi spowalnia. Pigmenty zawarte w krwi, normalnie transportowane do żył, zatrzymują się i mogą gromadzić w przestrzeni międzykomórkowej. Ten zastój pigmentu jest przyczyną powstawania cieni pod oczami. Z kolei worki pod oczami są skutkiem zastoju limfy. Mogą się do tego przyczynić zmęczenie, stres, złe nawyki żywieniowe. Powodują one zastój wody. Upośledzenie krążenia żylno-limfatycznego i zwiotczenie tkanek skutkują powstawaniem obrzęków pod oczami.

Żeby zapobiec powstawaniu zmarszczek, cieni i worków, niezbędne są kremy, serum lub specjalne aplikatory roll-on ze skoncentrowanymi substancjami czynnymi. Kosmetyki nie mogą być zbyt ciężkie i zbyt tłuste. Priorytetem w pielęgnacji tej strefy twarzy jest nawilżanie. W przypadku cieni i worków ważne jest stosowanie produktów sprzyjających poprawie krążenia i zapobiegających zatrzymywaniu wody: kofeiny, wyciągu z wiązówki błotnej, hesperydyny, ruszczyka, wąkroty azjatyckiej...

Czas, który mija...

Okolice ust również szybko zdradzają upływ czasu, a jednak strefa ta jest często lekceważona w pielęgnacji. Wybuchy śmiechu, grymasy, palenie papierosów... – jest tyle czynników, które osłabiają i naznaczają skórę wokół ust. Warga górna z czasem robi się cienka i mniej wyrazista. Szyja, owal twarzy i dekolt to również rejony ciała, w których skóra jest delikatniejsza niż gdzie indziej i szybko wiotczeje oraz pojawiają się na niej zmarszczki. Na co dzień przyczyniają się do tego gesty takie jak kręcenie głową, pochylanie szyi, kurczenie ramion. Ale strefy te są też bardziej wystawione na działanie czynników zewnętrznych. Z czasem można stwierdzić spadek jędrności i elastyczności skóry, co powoduje pojawienie się zmarszczek i bruzd. Owal twarzy robi się nieregularny.

Żeby zaradzić tym problemom, nie można lekceważyć tych stref. Bardzo ważne jest ich nawilżanie i odpowiednia pielęgnacja, szczególnie po 30. roku życia.

Okolice oczu, szyja i usta potrzebują substancji nawilżających i łagodzących. W kosmetykach przeznaczonych do tych stref często zawarte są wyciągi roślinne o delikatnym działaniu, na przykład: bławatek, alantoina. Są też substancje wygładzające – proteiny ryżu i pszenicy, kwas hialuronowy lub kolagen. Dodatkowo zawierają przeciwutleniacze, które uzupełniają pozostałych składników i chronią skórę przed przedwczesnym starzeniem.

Julie Palmero

tłum. Dorota Bury

 

Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS