Trzy wymiary twarzy

powrót

Makijaż

O podkładzie w makijażu napisano już wiele – to on zapewnia jednolity koloryt, nieskazitelność cery. Rzadziej jednak wspomina się o tym, że twarz potraktowana podkładem to zaledwie wstęp do makijażu. Oprócz nieskazitelności ważna jest też rzeźba.
Trzy wymiary twarzy

Przygotowanie twarzy do makijażu poprzez nałożenie podkładu, korektora i pudru to wstęp. Taka twarz jest płaska i bez wyrazu. Trzeba jeszcze popracować nad jej wymodelowaniem (zwanym również konturowaniem), a robi się to za pomocą różu, rozświetlacza, korektorów jasnych i ciemnych oraz pudru brązującego (bronzera). Nie bez przyczyny mówi się o podkładzie, że jest jak płótno malarskie do dalszej pracy, stosuje się też określenie „rzeźba twarzy” – co odnosi się do nadawania jej trójwymiarowości.

Zasada jest taka, że rejony, które chcemy optycznie ukryć lub zmniejszyć, trzeba musnąć ciemniejszym kolorem, a te, które chcemy uwypuklić lub powiększyć – jasnym. Zręczne posługiwanie się tą techniką sprawia, że twarz nabiera życia, staje się trójwymiarowa. Wymaga to wprawy, ale jest bardzo przydatną umiejętnością.

Owal – idealny kształt

Kształty twarzy – jak wiemy – są różne. W makijażu dąży się do tego, żeby każdej z nich nadać formę zbliżoną do owalu. W przypadku twarzy kwadratowej robi się to przez zatuszowanie ciemniejszym pudrem „kanciastości” w okolicy żuchwy i skroni. Twarz okrągłą wyszczupla się przez przyciemnienie boków. Każdy kształt natomiast lepiej wygląda, gdy podkreśli się miejsce pod kością policzkową – daje to pociągły, interesujący wygląd i uwydatnia kość policzkową.

Jasne strony twarzy

Rozświetlaczem traktujemy z kolei miejsce między brwiami, podbródek, grzbiet nosa i koniecznie okolice oczu pod dolną linią rzęs. Wydobywa to te strefy a jednocześnie sprawia, że nieprzespana noc, kłopoty zdrowotne, choroby, które zawsze odciskają piętno na wyglądzie skóry, nie popsują nam planów. Umiejętny makijaż sprawia, że twarz wydaje się zawsze wypoczęta i świeża.

Pomniejszanie defektów

Dzisiaj operacje plastyczne zmieniające kształt nosa to niemal standard, zwłaszcza w pewnych sferach, ale można tez zmienić jego kształt samym makijażem. Skrzydełka nosa wystarczy przypudrować bronzerem, żeby optycznie wydały się mniejsze. Podobnie zamaskujemy zbyt wydatną żuchwę i za szerokie czoło. Podkreślenie rozświetlaczem innych miejsc również pomoże odwrócić uwagę od tych problematycznych.

Modelować twarz można na mokro lub na sucho. Pierwsza metoda jest łatwiejsza i trwalsza, druga wymaga więcej treningu i daje subtelniejszy efekt. Ważne jest dokładne rozcieranie nakładanych kosmetyków, żeby nie powstawały plamy i ostre granice kolorystyczne.

Dorota Bury 

Źródła:

M. Gil, Jak wymodelować twarz bez skalpela, http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,96856,17757667,Jak_wymodelowac_twarz_bez_skalpela_.html

http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/makijaz/konturowanie-twarzy-makijazem-jak-zmienic-rysy-twarzy-podkladem_36129.html
 

muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS