Cabines 85grudzień 2016 - styczeń 2017
Aspiryna na ładną skórę?
powrótCiekawostki kosmetyczne

Niedawno ukazała się książka Sekrety urody babuszki. Słowiański elementarz pielęgnacji, której współautorką jest Ukrainka Raisa Ruder pracującej w Los Angeles jako kosmetyczka. Babcine sposoby na pielęgnację urody podbiły serca mieszkanek miasta, w którym młodość i uroda są niemal obowiązkowe. Przede wszystkim tym, że oparte są na produktach tanich, dostępnych w niemal każdym domu, często traktowanych jak odpadki albo niekojarzących się z pielęgnacją urody. Jedną z porad jest właśnie wykorzystanie aspiryny do celów kosmetycznych.
Prawie jak kwasy
Aspiryna z chemicznego punktu widzenia to kwas acetylosalicylowy – pochodna kwasu salicylowego, skądinąd od dawna znanego i stosowanego w gabinetach kosmetycznych do złuszczania naskórka, usuwania przebarwień, płytkich zmarszczek i (w mniejszym stężeniu) do poprawy nawodnienia skóry.
Kwas acetylosalicylowy ma działanie podobne, chociaż słabsze – ze względu na niższe stężenie.
Aspirynę można więc wykorzystywać zewnętrznie w przypadku trądziku, stanów zapalnych, ponieważ ma działanie przeciwzapalne, gojące, dezynfekujące i lekko wybielające. Można ją w tym celu dodawać do toniku, sporządzić płyn do przemywania albo maseczkę z rozkruszonych niepowlekanych tabletek z niewielką ilością wody.
Aspiryna oczyszcza pory, dlatego pomaga uporać się z zaskórnikami i zapobiega powstawaniu nowych.
Ogranicza rumień, dlatego nadaje się nawet dla osób z trądzikiem różowatym. Z kolei w przypadku łuszczycy zmniejsza widoczność zmian.
Właściwości złuszczające i wybielające przydadzą się w walce z przebarwieniami i uszkodzeniami powierzchni skóry powstałymi w wyniku trądziku lub innych schorzeń skóry. Można tez potraktować taką maskę jak peeling chemiczno-mechaniczny, pod warunkiem że nie mamy do czynienia z cerą wrażliwą ani z uczuleniem na kwas acetylosalicylowy.
Aspirynę można również stosować na inne części ciała. Nałożenie papki z aspiryny na stopy sprawi, że zrogowacenia będzie łatwiej usunąć. Zadziałają tu właściwości złuszczające i zmiękczające kwasu acetylosalicylowego. Z kolei aspiryna dodana do szamponu ograniczy łupież i przetłuszczanie się skóry głowy.
Do kosmetycznych zastosowań najbardziej nadaje się zwykła aspiryna w tabletkach niepowlekanych, niemusująca. Tańszym zamiennikiem tego leku jest polopiryna, również zawierająca kwas acetylosalicylowy.
Dorota Bury
Źródła:
http://biotechnologia.pl/kosmetologia/lek-na-przeziebienie-w-kosmetyce-czyli-niecodzienne-zastosowanie-aspiryny,16901
http://kobieta.gazeta.pl/kobieta/56,107881,21623987,babuszki-sposob-na-aspiryne,,2.html
http://www.everydayhealth.com/news/surprising-uses-for-aspirin/