Aspiryna na ładną skórę?

powrót

Ciekawostki kosmetyczne

Najpopularniejszy lek na przeziębienie, stosowany w tym celu od wielu lat, okazuje się posiadać drugie oblicze. Jak często bywa w przypadku substancji stosowanych w leczeniu, również aspiryna może posłużyć jako sposób na problemy ze skórą.
Aspiryna na ładną skórę?

Niedawno ukazała się książka Sekrety urody babuszki. Słowiański elementarz pielęgnacji, której współautorką jest Ukrainka Raisa Ruder pracującej w Los Angeles jako kosmetyczka. Babcine sposoby na pielęgnację urody podbiły serca mieszkanek miasta, w którym młodość i uroda są niemal obowiązkowe. Przede wszystkim tym, że oparte są na produktach tanich, dostępnych w niemal każdym domu, często traktowanych jak odpadki albo niekojarzących się z pielęgnacją urody. Jedną z porad jest właśnie wykorzystanie aspiryny do celów kosmetycznych.

Prawie jak kwasy

Aspiryna z chemicznego punktu widzenia to kwas acetylosalicylowy – pochodna kwasu salicylowego, skądinąd od dawna znanego i stosowanego w gabinetach kosmetycznych do złuszczania naskórka, usuwania przebarwień, płytkich zmarszczek i (w mniejszym stężeniu) do poprawy nawodnienia skóry.

Kwas acetylosalicylowy ma działanie podobne, chociaż słabsze – ze względu na niższe stężenie.

Aspirynę można więc wykorzystywać zewnętrznie w przypadku trądziku, stanów zapalnych, ponieważ ma działanie przeciwzapalne, gojące, dezynfekujące i lekko wybielające. Można ją w tym celu dodawać do toniku, sporządzić płyn do przemywania albo maseczkę z rozkruszonych niepowlekanych tabletek z niewielką ilością wody.

Aspiryna oczyszcza pory, dlatego pomaga uporać się z zaskórnikami i zapobiega powstawaniu nowych.
Ogranicza rumień, dlatego nadaje się nawet dla osób z trądzikiem różowatym. Z kolei w przypadku łuszczycy zmniejsza widoczność zmian.

Właściwości złuszczające i wybielające przydadzą się w walce z przebarwieniami i uszkodzeniami powierzchni skóry powstałymi w wyniku trądziku lub innych schorzeń skóry. Można tez potraktować taką maskę jak peeling chemiczno-mechaniczny, pod warunkiem że nie mamy do czynienia z cerą wrażliwą ani z uczuleniem na kwas acetylosalicylowy.

Aspirynę można również stosować na inne części ciała. Nałożenie papki z aspiryny na stopy sprawi, że zrogowacenia będzie łatwiej usunąć. Zadziałają tu właściwości złuszczające i zmiękczające kwasu acetylosalicylowego. Z kolei aspiryna dodana do szamponu ograniczy łupież i przetłuszczanie się skóry głowy.
Do kosmetycznych zastosowań najbardziej nadaje się zwykła aspiryna w tabletkach niepowlekanych, niemusująca. Tańszym zamiennikiem tego leku jest polopiryna, również zawierająca kwas acetylosalicylowy.

Dorota Bury

Źródła:

http://biotechnologia.pl/kosmetologia/lek-na-przeziebienie-w-kosmetyce-czyli-niecodzienne-zastosowanie-aspiryny,16901

http://kobieta.gazeta.pl/kobieta/56,107881,21623987,babuszki-sposob-na-aspiryne,,2.html

http://www.everydayhealth.com/news/surprising-uses-for-aspirin/

Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS