Prywatne ubezpieczenie zdrowotne: luksus czy niezbędny pakiet?

powrót

Zarządzanie

Niewydolność Narodowego Funduszu Zdrowia bardzo często prowadzi do zakupu prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne: luksus czy niezbędny pakiet?

Niewydolność Narodowego Funduszu Zdrowia bardzo często prowadzi do zakupu prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Z naszej pensji odprowadzana jest składka na ubezpieczenie zdrowotne, co uprawnia nas do darmowej opieki medycznej, jednak gdy zdarzy nam się zachorować – musimy uzbroić się w cierpliwość. Chyba że mamy odpowiednią polisę.

System NFZ wymusza na nas niejako korzystanie z prywatnej praktyki lekarskiej – za wizytę zapłacimy nie raz kilkaset złotych, ale z lekarzem zobaczymy się w przeciągu kilku dni, a nie kilku miesięcy. Polisa zdrowotna jest szczególnie ważna dla tych osób, które obawiają się poważniejszej choroby. 

Po co nam ubezpieczenie zdrowotne?

O ubezpieczeniu myślimy najczęściej, gdy zostanie nam ono zaproponowane w pracy w formie polisy grupowej lub pakietu medycznego, lecz także w sytuacji, gdy pilnie potrzebujemy wizyty u lekarza, a zmuszeni jesteśmy udać się prywatnie.

Wizyta w prywatnym gabinecie to najczęściej koszt rzędu 150 – 300 zł. Jednorazowa wizyta jest dla nas jeszcze akceptowalna, jednak przy konieczności dłuższego leczenia, jak np. u endokrynologa, ginekologa czy kardiologa – kwota taka jest zdecydowanie za wysoka, należy pamiętać jeszcze o koszcie leków.

Ubezpieczenie zdrowotne może pomóc nam na dwa sposoby – zapewnić wsparcie finansowe w trakcie poważnego zachorowania, jak również udzielić pomocy w innym zakresie, tj. zapewniając dodatkowe konsultacje u specjalisty celem postawienia prawidłowej diagnozy, transport medyczny, dowóz leków czy wizytę domową lekarza.

Z każdej pensji pracodawca pobiera nam 9% wynagrodzenia na poczet ubezpieczenia zdrowotnego. Przy zarobku rzędu najniższej krajowej jest to zatem kwota ok. 160 zł, co oznacza, że rocznie przeznaczamy na darmową opiekę medyczną około 1920 zł. Koszt ubezpieczenia zdrowotnego w porównaniu do tego, który ponosimy każdego miesiąca z tytułu składek jest zatem niewysoki, ponieważ kwoty ubezpieczeń zaczynają się od ok. 40 zł miesięcznie (Prudential, AXA Assistance).

Możemy również zdecydować się na pakiet medyczny, który działa nieco w inny sposób – to dostęp w ramach stałego abonamentu do sieci prywatnych placówek medycznych, jak np. Medicover czy LUXMED. Wizyty zarówno u lekarza pierwszego kontaktu, jak i specjalistów najczęściej są darmowe i odbywają się w przeciągu maksymalnie kilku dni roboczych. Możemy również liczyć na darmowe zabiegi ambulatoryjne czy badania diagnostyczne.

Rozszerzenia umowy warto dopasować

Przed zakupem powinniśmy zdawać sobie sprawę, że podstawowa opcja ubezpieczenia czy pakietu może być dla nas niewystarczająca. Porównanie ofert oraz ich zakresu możliwości to podstawa. Warto zatem zobaczyć, co oferuje nam ubezpieczenie zdrowotne na www.ubezpieczeniaonline.pl, gdzie znaleźć możemy dużo atrakcyjnych ofert.

Zwróćmy uwagę na to, jakie możliwości rozszerzenia ochrony oferuje konkretne towarzystwo. Jeśli zależy nam na zabezpieczeniu się w szczególny sposób, poszukajmy właśnie takiego rozwiązania. Części osób będzie odpowiadała ochrona na wypadek poważnych chorób, w tym zawału serca, udaru mózgu czy nowotworu, inni z kolei chociażby ze względu na dużą zachorowalność w rodzinie, będzie wolało zabezpieczenie wyłącznie na raka.

Osoby, które z kolei wolą szybki i łatwy dostęp do lekarza, jak również darmowych badań – powinny pomyśleć raczej o pakiecie medycznym. Można sprawdzić zatem ubezpieczenie zdrowotne Medicover z www.ubezpieczeniaonline.pl, dzięki czemu dowiemy się co możemy zyskać z grupą Medicover. 

Warto zatem dokładnie się zastanowić jaka forma zabezpieczenia na przyszłość jest nam potrzebna, czego oczekujemy od wybranego modelu ubezpieczenia, jak również jaką cenę jesteśmy w stanie zaakceptować. Im tańsze podstawowe ubezpieczenie, tym więcej będziemy mogli zakupić umów dodatkowych, dzięki czemu zwiększymy swoją ochronę.

Gdzie znajdziemy dobrą polisę?

Musimy również wiedzieć, gdzie szukać dobrej ochrony zdrowia. Bez względu na to, czy wybierzemy ubezpieczenie zdrowotne czy pakiet medyczny – warto korzystać ze stron, które poświęcone są tej tematyce w pełni. Strona konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego nie umożliwi nam porównania z innymi dostępnymi ofertami.

Bardzo pomocne mogą okazać się strony z rankingami ubezpieczeniowymi. To znacznie ułatwia porównywanie ofert, ponadto informuje o innych dostępnych i atrakcyjnych ofertach, do których nie udało nam się dotrzeć. Porównanie ofert z pomocą rankingu to również możliwość poznania informacji, jak oceniana jest dana polisa przez specjalistów w branży ubezpieczeniowej. Może okazać się, że ubezpieczenie, które braliśmy pod uwagę nie cieszy się dobrą oceną i znaleźć możemy zdecydowanie bardziej korzystne rozwiązania.

Warto zainwestować w swoje zdrowie – gdy przyjdzie nam zachorować, zyskamy szybką opiekę medyczną bez kolejek i bez ponoszenia wysokich kosztów za wizyty prywatne.

muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS