Leki na woreczek żółciowy – leczenie objawowe

powrót

Medycyna

Kamica woreczka żółciowego najczęściej dopada kobiety po 40. roku życia. Leki stosowane w leczeniu kamicy pęcherzyka mają głównie działanie objawowe. Leki na woreczek żółciowy mogą też działać żółciopędnie lub też rozbijać złogi żółci w woreczku. Sprawdź, jak leczy się objawowo woreczek żółciowy i jakiego rodzaju leki może polecić Ci lekarz.
Leki na woreczek żółciowy – leczenie objawowe

Woreczek żółciowy i jego schorzenia

Woreczek żółciowy, często zwany też pęcherzykiem żółciowym, to organ, który wytwarza żółć. Jest ona niezbędna do trawienia, m.in. tłuszczów.

Najczęściej może dochodzić do kamicy woreczka żółciowego, a ta prowadzić może do zapalenia woreczka żółciowego. Kamienie w woreczku żółciowym biorą się ze złogów żółci nagromadzonych w woreczku. Stany te najczęściej objawiają się dużym bólem w okolicach prawego żebra. Ból może promieniować nawet do prawej łopatki.

Przyczynami kamicy żółciowej może być obciążenie genetyczne lub zła dieta – najczęściej zbyt intensywne trawienie tłustych potraw. Kamica żółciowa częściej też dotyka kobiet niż mężczyzn, bo praca tego organu związana jest z żeńskimi hormonami płciowymi.

Leki na woreczek żółciowy

Leczenie woreczka żółciowego, w którym występują kamienie, jest zazwyczaj zachowawcze i objawowe. Dlatego najczęściej możesz spotkać w aptece leki na woreczek żółciowy bez recepty. Może być to np. lek na drogi żółciowe o działaniu żółciopędnym.

Przy tzw. kolce pęcherzykowej pomocne mogą okazać się na przykład leki na woreczek żółciowy rozkurczowe, które pomogą rozluźnić się mięśniom gładkim brzucha i nieco uśmierzą ból. Leki rozkurczowe dostaniesz prawie w każdej aptece bez recepty. Takie preparaty które możesz znaleźć pod linkiem: https://drmax.pl/uklad-pokarmowy/kamica-pecherzyka-zolciowego mogą zawierać m.in. substancje takie jak: drotaweryna czy butylobromek hioscyny.

Lekarz może Ci także przepisać leki rozpuszczające kamienie w woreczku żółciowym.  Takie działanie mają preparaty, które zawierają kwas ursodeoksycholowy. Leki rozpuszczające kamienie żółciowe powinny być zapisane przez lekarza po przeprowadzaniu dokładnych badań i postawieniu właściwej diagnozy.

Naturalne sposoby na woreczek żółciowy

Co jeszcze pomoże na woreczek żółciowy? Leki bez recepty mogą mieć też pochodzenie ziołowe. Usprawniać będą one pracę wątroby i dróg żółciowych. Pomocny może okazać się dziurawiec.

Żółciopędnie może działać także kłącze kurkumy. Szczególnie polecane jest w zapobieganiu tworzenia się kamieni w woreczku żółciowym. Innym naturalnym preparatem na woreczek żółciowy jest ziele dymnicy – to ziele z kolei ma działanie normalizujące wydzielanie żółci. Żółciopędnie działać będzie także liść karczocha, liść mięty pieprzowej, ziele boldo czy ziele glistnika.

Pamiętaj, że podstawą dbania o woreczek żółciowy jest zdrowa i niskotłuszczowa dieta.

Jeżeli masz problemy z woreczkiem żółciowy, najlepiej udaj się do lekarza na konsultacje. On zadecyduje, jakiego leczenia wymaga Twój stan. Możesz otrzymać od niego receptę na leki na woreczek żółciowy, które będą rozbijać złogi żółci lub też działająco doraźnie leki rozkurczowe czy żółciopędne. W zaawansowanym stadium choroby lekarz może skierować się na operacyjne usunięcie kamieni z pęcherzyka żółciowego.

Źródła:

https://drmax.pl/uklad-pokarmowy/kamica-pecherzyka-zolciowego

http://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,kamienie-w-woreczku-zolciowym---objawy--leczenie--dieta,artykul,1645972.html

Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS