Świadkowie upływu czasu – szyja i dekolt

powrót

Wiedza

Skóra szyi i dekoltu jest delikatna, dość wcześnie się marszczy i może zdradzać wiek nawet u osób, które bardzo o siebie dbają. Jednocześnie ta właśnie strefa – łabędzia szyja i piękny dekolt – stanowi bardzo ważny kobiecy atut, jest wyznacznikiem kobiecości i narzędziem uwodzenia. Jeśli kobieta dbająca o swoją twarz zapomni o tych dwóch strefach, z pomocą przyjdą jej firmy kosmetyczne, które o nich pamiętają i mogą zaproponować kosmetyki oraz zabiegi zapewniające młodszy i zdrowy wygląd na dłużej.

Ze względu na swoją budowę skóra szyi i dekoltu jest bardziej podatna na upływ czasu. Jest cieńsza niż na pozostałych częściach ciała, delikatniejsza i uboga w sebum. Jest też narażona na wpływ promieni UV i bardzo szybko ulega fotostarzeniu.

Na szyi bardzo wcześnie mogą pojawić się typowe oznaki starzenia: czerwone lub ciemne zabarwienie i jasne krostki, obwisłość albo poprzeczne bruzdy.

Jeśli chodzi o dekolt, manifestują się na nim przede wszystkim oznaki fotostarzenia: zaczerwienienie spowodowane rozszerzeniem naczyń krwionośnych widocznych przez cienką skórę, brązowe lub białe plamy, zmarszczki wynikające z powtarzalnego załamywania skóry.

Starzenie się skóry na tych częściach ciała jest związane z czynnikami osobniczymi i dziedzicznymi, jest też jednak silnie związane z czynnikami zewnętrznymi, które mogą nasilać niekorzystne zmiany:

  • powtarzające się ekspozycje na słońce;
  • higiena życia (tytoń, alkohol);
  • stres;
  • zanieczyszczenie;
  • zaniedbania pielęgnacyjne.

 

Wasze argumenty profesjonalne

W salonie urody zabiegi przeznaczone konkretnie do szyi i dekoltu obejmują zwykle również biust. Delikatne oczyszczanie i peeling poprzedzają masaż polegający na głaskaniu i pobudzających ruchach okrężnych. Następnie nakłada się maskę lub okład ze specjalnie dobranymi składnikami. Ten podstawowy protokół można uzupełnić stymulacją za pomocą prądów lub hydroterapią.

Kosmetyczka może dobrać również odpowiednie produkty do pielęgnacji domowej, które wzmocnią skórę szyi i dekoltu i zapobiegną negatywnemu wpływowi czynników zewnętrznych. Pośród ich składników, pochodzenia głównie roślinnego, można wymienić:

  • wyciąg ze skrzypu, bogaty w organiczny krzem, flawonoidy i saponiny o działaniu ujędrniającym;
  • roślinne białka (z pszenicy, soi) o działaniu napinającym;
  • wyciągi z czerwonego wina i bluszczu – chronią naczynia krwionośne;
  • kigelina – fitohormon o działaniu ujędrniającym, pochodzący z owoców drzewa Kigelia africana;
  • alginaty – polisacharydy pozyskiwane z alg brunatnych, działające zmiękczająco, nawilżająco i budujące ochronny film na skórze;
  • antyoksydanty o działaniu przeciwrodnikowym : witaminy A, C i E, oligoelementy (cynk, selen, krzem);
  • kwasy AHA o działaniu wygładzającym i nawilżającym;
  • oleje roślinne (arganowy, jojoba, sezamowy) – regenerują i zmiękczają.

 

Edukacja klientów

Detaliczne produkty pielęgnacyjne są przeznaczone do domowego uzupełniania i przedłużania efektów zabiegów gabinetowych. Oferta składa się ze skoncentrowanych serum, bogatych kremów, odświeżających żelów i ampułek. Kosmetyki najlepiej nakładać okrężnymi ruchami od nasady piersi po szyję. Do tych produktów bezwzględnie należy dołączyć odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną, kiedy tylko pogoda będzie sprzyjała odsłanianiu ciała.

Z pewnością Matka Natura nie obdarza każdej kobiety takimi samymi atutami, ale dbanie o właściwą pielęgnację jest warunkiem sine qua non optymalnego rezultatu. Podczas zabiegu na twarz niektóre kosmetyczki zajmują się także szyją i dekoltem, co jest bardzo dobrą praktyką. Mogą też, korzystając ze sprzyjającej atmosfery gabinetu, przekonać klientkę, jak ważna jest troska o delikatną skórę szyi i dekoltu.

 

Anne-Sophie Gamelin

Tłum. Dorota Bury

Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS