Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa w walce z rozstępami

powrót

Medycyna estetyczna

Rozstępy – wiele z nas zmaga się z tym nieestetycznym problemem, wiele próbuje bezskutecznie się go pozbyć. Stosujemy peelingi, dermabrazje, a nawet zabiegi laserowe, tymczasem lekarze niemalże jednogłośnie twierdzą, że rozstępów (zwłaszcza tych zanikowych) praktycznie nie da się usunąć. Dr Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium od prawie roku mówi i udowadnia, że jest inaczej. A to za sprawą nowatorskiej, ale bardzo prostej i niezwykle skutecznej w swoim działaniu metody, jaką jest frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa.

Panie doktorze, czy za pomocą frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej rzeczywiście można skutecznie usuwać każdy rodzaj rozstępów?

Tak, ta metoda w prawie każdym przypadku pozwala na wyleczenie rozstępów. Mówię „prawie”, ponieważ teoretycznie istnieje sytuacja, w której zabieg może nie zadziałać. Może tak być, jeśli w rozstępie nie pozostało ani odrobiny kolagenu. Wtedy nawet za pomocą tej metody nie uda się na nowo zapełnić rozstępów zdrową tkanką, ponieważ nie będzie czego stymulować do jej wytwarzania. Na szczęście zazwyczaj nawet w najgłębszych i najszerszych rozstępach pozostają resztki tych komórek i jak dotąd nie zdarzyło mi się, żeby metoda była nieskuteczna, a poddało się tej terapii w Triclinium już prawie stu pacjentów. Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa pozwala pozbyć się nawet do 100 proc. starych rozstępów zanikowych, co jest nieosiągalne za pomocą innych metod.

 

Na czym zatem polega sekret tej metody?

Rozstępy to ubytki w skórze, które powstają w wyniku zerwania włókien kolagenu i elastyny. Braki te, bez względu na to, czy są bardziej, czy mniej rozległe, zawsze są umiejscowione głęboko w skórze. To właśnie głębokość stanowi główny problem w usuwaniu rozstępów.

Tradycyjne metody bardzo często w ogóle nie są w stanie dotrzeć do rozstępu. W tym przypadku nawet zakres działania lasera frakcyjnego, który penetruje skórę do głębokości ok 1,7 mm, może okazać się niewystarczający. Skuteczność frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej tkwi w silnej stymulacji dokładnie tam, gdzie jest ona potrzebna, czyli w obszarze rozstępu. Głowica urządzenia wyposażona jest w 25 mikroigieł, które pozwalają wniknąć w tkankę bardzo głęboko, bo aż do 3,5 mm. Poza tym ich długość może być oczywiście dowolnie regulowana.

Bardzo ważny jest fakt, że dzięki temu urządzeniu możemy wyjątkowo precyzyjnie określać nie tylko głębokość, na której chcemy zadziałać, ale też intensywność, z jaką chcemy prowadzić zabieg. W momencie wkłucia przez igły emitowana jest wiązka fal radiowych, która powoduje ogrzanie tkanki na całej długości mikroigieł. Takie podgrzanie pobudza komórki do produkcji elastyny i kolagenu. W ten sposób głęboko umiejscowione rozstępy na nowo zaczynają się zapełniać i w rezultacie zanikają. Dotychczas stosowane metody termiczne silnie przegrzewają skórę na zewnątrz, żeby w efekcie ciepło mogło dotrzeć i zadziałać także w jej głębi. Ponieważ rozstępy są umiejscowione bardzo głęboko, to często ogrzanie ich za pomocą tradycyjnych zabiegów jest zbyt słabe, żeby dać jakiekolwiek efekty. Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa omija ten problem, dzięki czemu można sobie pozwolić na silniejsze, a co za tym idzie – bardziej skuteczne działanie wewnątrz skóry.

 

Dlaczego w takim razie, pomimo tak dużej efektywności, tylko pan leczy rozstępy w ten sposób?

Po pierwsze,zabieg jest mało popularny, ponieważ frakcyjna RF mikroigłowa to nowość na polskim rynku. Urządzenie nie jest więc jeszcze u nas znane.

Po drugie, skuteczność metody to tak naprawdę umiejętne wykorzystanie możliwości tej technologii. Proszę sobie wyobrazić, że w przypadku RF mikroigłowej okazuje się, że nawet producent nie wie, jakimi możliwościami dysponuje jego sprzęt! Może wydawać się to kuriozalne, ale faktem jest, że parametry do zabiegów usuwania rozstępów opracowałem sam. Producent technologii promuje frakcyjną RF mikroigłową przede wszystkim jako zabieg o działaniu liftingującym, usuwającym zmarszczki oraz blizny, co oczywiście jest prawdą. Nie prowadzi się więc żadnych działań marketingowych nakierowanych na promocję leczenia rozstępów. Głównym powodem zakupu przeze mnie tego urządzenia do Triclinium były moje przemyślenia (na podstawie własnej wiedzy i doświadczenia oraz po dokładnej analizie technologii sprzętu) dotyczące jego przewidywanej skuteczności w walce z rozstępami. Wiedziałem, że na stare rozstępy ciężko znaleźć skuteczną metodę, więc nie miałem stu procent pewności, że to faktycznie zadziała. Byłem w tych wszystkich przemyśleniach osamotniony. Dziś po prawie roku praktyki i niewiarygodnie dobrych efektach terapii z całkowitą pewnością mogę stwierdzić, że frakcyjna RF mikroigłowa jest pierwszą skuteczną metodą usuwania rozstępów, także tych w zaawansowanym stadium.

Niestety, póki co świadomość pacjentów i lekarzy na temat frakcyjnej RF mikroigłoiwej jest mała. Poza tym w środowisku lekarzy medycyny estetycznej zakorzenione jest przekonanie, że starych rozstępów nie da się niczym usunąć. Chyba już przyzwyczaili się do tego faktu i nie do końca wierzą, że cokolwiek mogło się w tej kwestii zmienić. Z jednej strony powinienem się cieszyć, bo nie mam w Polsce konkurencji. Ale z drugiej… Dla mnie to jest przykre, bo mam często wrażenie, że lekarzom brakuje elementarnej wiedzy o sprzęcie, którym dysponują i co gorsza – nie mają chęci jej zdobycia.

Z tych kilku przyczyn metodzie ciężko będzie się „przebić”.

 

Jak wygląda proces usuwania rozstępów i ile trwa leczenie?

Niestety, sam zabieg jest dosyć bolesny, dlatego trzeba go wykonywać ze znieczuleniem miejscowym. Faktem jest, że frakcyjna RF mikroigłowa to nic innego, jak miejscowe i celowe poparzenie głębokich warstw skóry. Zabieg jest więc inwazyjny, ale także bezpieczny. Jest on wykonywany pod ścisłą kontrolą. Pacjent, który mu się poddaje, jest nieporównywalnie mniej narażony na powikłania niż po zabiegach laserem frakcyjnym lub głębokimi peelingami medycznymi.

Efekty terapii widać już kilka tygodni po pierwszym zabiegu, choć zwykle trzeba go powtórzyć 2 lub 3 razy. Ostateczna liczba cykli jest uzależniona od typu i rozległości rozstępów oraz zdolności regeneracyjnych organizmu . Pacjenci z rozległymi rozstępami na znacznej powierzchni ciała muszą umawiać się kilka razy na pierwszą turę zabiegów, ponieważ jednorazowo, ze względu na bezpieczeństwo, nie możemy poddać leczeniu więcej niż np. brzuch. Zabiegi są wykonywane w odstępach 6-8 tygodni. Ostateczne efekty widać dopiero po 2-3 miesiącach po ostatnim zabiegu. Tyle trwa proces odbudowy kolagenu w skórze.

Pacjenci w przypadku leczenia rozstępów zapalnych, często pytają o to, kiedy zniknie czerwony kolor ich prążków. Frakcyjna RF mikroigłowa powoduje odbudowę włókien, ale nie działa bezpośrednio na kolor skóry. Co prawda zdrowa, zaleczona już zabiegami tkanka szybciej „wychodzi” ze stanu zapalnego (dlatego po terapii miejsce, w którym były rozstępy, będzie stopniowo zmieniać kolor), ale zazwyczaj trwa to dłużej niż sam okres leczenia. Aby to przyspieszyć, należy zastosować inne urządzenie lub cierpliwie czekać. To tak jak np. po zdarciu skóry na kolanie – czerwony ślad może na nim pozostać przez kilka miesięcy, nawet jeśli wszystko jest już dawno zagojone.

 

Mówił pan, że frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa jest reklamowana jako metoda na inne dolegliwości. Czy w tamtych przypadkach też się sprawdza?

Jak najbardziej. Ta technologia jest na drugim miejscu mojej listy niezbędnych urządzeń w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej. Nie tylko dlatego, że ma tak dobre wyniki w leczeniu rozstępów, ale również ze względu na szerokie spektrum zastosowania tego sprzętu.

Dzięki możliwości precyzyjnego, punktowego i głębokiego działania frakcyjna RF mikroigłowa pozwala uzyskać efekt liftingu skóry. Metoda ta daje również dobre rezultaty w usuwaniu drobnych zmarszczek twarzy, szyi i dekoltu, ze wskazaniem na te, które znajdują się w tak zwanych trudnych miejscach – w okolicach oczu i ust. Zabieg może być stosowany także w celu usuwania blizn zanikowych. Szczególnie przydatny jest w przypadku blizn typu „ice peak” – na pierwszy rzut oka niedużych, ale jednocześnie trudnych do usunięcia z powodu znacznej głębokości. Za pomocą frakcyjnej RF mikroigłowej możemy również skutecznie leczyć nadpotliwość, ponieważ energia wysyłana za pomocą mikroigieł przyczynia się do denaturacji gruczołów potowych.

Są dwa typy głowic, które można wykorzystać w tym urządzeniu (głowica z igłami niczym nieosłoniętymi i głowica z igłami tak skonstruowanymi, że tylko ich czubek pozostaje nieosłonięty i tylko on emituje fale radiowe). Dzięki takiemu rozróżnieniu frakcyjna RF mikroigłowa umożliwia wykonywanie bardzo delikatnych, ale skutecznych zabiegów, jak i silnych terapii.

Poza tym metodę można stosować przez cały rok, także latem na ciemną, opaloną skórę, co nie jest w zasadzie możliwe w przypadku laserów.

Uważam, że ta metoda, ze względu na wysoką skuteczność przy małej inwazyjności, z powodzeniem może wyeliminować lasery nieablacyjne.

 

Joanna Siemińska

 

Informacje o ekspercie:

Dr Marek Wasiluk – lekarz medycyny estetycznej, lekarz stomatolog, audytor standardów ISO. Specjalista w dziedzinie laseroterapii. Jako pierwszy w Polsce wprowadził do praktyki wykonywanie zabiegów estetycznych nowej generacji laserem frakcyjnym, nowatorskie protokoły zabiegowe laserem bromkowo-miedziowym oraz urządzeniem frakcyjnej RF mikroigłowej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Brał udział w opracowywaniu przez Towarzystwo programu certyfikacji lekarzy medycyny estetycznej. Od 2008 roku współpracuje z Centrum Kształcenia Podyplomowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego będąc wykładowcą na podyplomowych studiach. Jest współwłaścicielem warszawskiej Kliniki Zdrowia Triclinium, która powstała z chęci stworzenia miejsca zajmującego się kompleksowo problemami estetycznymi. Jest też autorem eksperckiego bloga „Medycyna estetyczna bez tajemnic” –  www.marekwasiluk.pl.

Muzyka relaksacyjna bez opłat ZAiKS